Da li ste zadovoljni vašim prozorima? Da li vam se oni čine starim, oštećenim ili jednostavno, ružnim. Da li mislite da je vreme da ih zamenite?
Kupovina novih prozora nije mala investicija, ne kaže se badava da se stolarija kupuje jednom u životu.
Treba znati da je veoma često moguće popraviti oštećene prozore. Zato, pre nego što krenete u obilazak stovarišta i magacina firmi koji se bave proizvodnjom stolarije, pažljivo pogledajte i procenite stanje vaših prozora.
Popravka i zamena šarki
Prozorski ram je truo i propao
Ako imate drvene prozore, godine zanemarivanja i neodržavanja mogu da dovedu do njihovog prodadanja i trulenja. Boja počinje da se ljušti, drvo da puca, ramovi da se krive, prozori da propuštaju promaju i toplotu. A to ćete prvo osetiti na računima za grejanje.
Ukoliko su prozori mnogo oštećeni, uklanjanje stakla i obnova ramova može da košta skoro kao novi prozori. U tom slučaju, zamena prozora je nužan izbor.
Međutim, ako na vreme uočite problem, možda ćete moći da da im produžite životni vek. Ponekad je dovoljno izbrusiti i prefarbati ramove, očistiti deo koji je počeo da truli i popuniti sitnije pukotine lepkom, epoksidom ili kitom. Prozori neće biti kao novi, ali služiće još nekog vreme
Oštećeno staklo
Kada se prozorsko staklo ošteti, napukne ili razbije, svaki vlasnik nekretnine se prvo uhvati za glavu i zapita šta da radi, da promeni samo staklo ili ceo prozor?
U većini slučajeva, ako su ostali delovi prozora i dalje u dobrom stanju, isplatljivije je zameniti samo napuklo, izgrebano ili slomljeno staklo. Međutim, ako su prozori previše stari i već oštećeni, možda je bolja njihova potpuna zamena.
Narušen vakum
Prozori sa dvostrukim i trostrukim staklom imaju u sredini hermetičku zatvoren prostor koji se ispunjava vakumom ili nekim plemenitim gasom. Ovakav paket omogućava visok stepen izolacije.
Ukoliko se ovaj prostor naruši i vazduh uđe u njega, dolazi do kondenzacije i unutrašnjeg zamagljivanja. Ovo stanje je veoma teško popraviti. Postoji oprema koja to može da reši ali troškovi su veoma često daleko veći od nabavne cene novih prozora.
U dosta slučajeva je dovoljno zameniti samo stakleni paket ili krilo prorozora, a ne celu jedinicu.
Zamena prozora
Prozor ne funkcioniše pravilno
Tokom vremena prozori malo pomalo gube svoju funkcionalnost. Najčešće se radi o tome da se teško otvaraju i zatvaraju. Da li je potrebno da se zameni kompletan prozor ili su dovoljne sitnije popravke zavisi naravno od veličine problema.
Ako se u šarkama zavukla prljavština, pesak ili farba, dovoljno ih je samo očistiti ili eventualno ih zameniti. Ako je polomljena i oštećena kvaka, brava ili neka druga komponenta prozora, treba kupiti novu i zameniti je.
Novi prozor je neophodan samo ako ne mogu da se nađu rezervni delovi ili ako je on potpuno izobličen.
Prozori propuštaju promaju
Manje promaje mogu da se reše lepljivim trakama ili kitom. Ali ako je razlog za nju labavo krilo, truo drveni ram ili oštećeno staklo, bolje je izvršiti zamenu prozora.
A kada već kupujete nove, tražite prozore sa niskoenergetskim staklima koji su daleko efikasniji od starih jednostrukih prozora.
Završna reč
Ako je cilj vlasnika da poboljša efikasnost svoje nekretnine koja ima staru stolariju, onda je najbolje da se zamene svi prozori. Ukoliko je problem manji, onda se to može rešiti i popravkama.
Nemojte odmah žuriti i menjati prozore, prvo pogledajte o čemu se radi i da li je moguće izvršiti popravku koja će ga ponovo vratiti u dobro stanje.
Kao što smo već rekli, prozori nisu jeftini i kupuju se jednom u životu.
Sve više ljudi kada se radi o raznim popravkama ili renoviranju kuće ili stanova, uzima stvari u svoje ruke. Popravke česme koja curi, otpušavanje zapušene kanalizacije, postavljanje LED plafonjerke, pregrađivanje terase, krečenje, gletovanje, rušenje zidova, it ostali sitniji ili krupniji zahvati sada ne čekaju majstore, nego sam vlasnik zapregne rukave i rešava ih.
Osim uštede na troškovima, samostalno saniranje kvara daje i onaj veoma lep osećaj uspeha.
A i dobre majstore je danas sve teže naći, ili su zauzeti ili su otišli da rade u neku drugu državu.
Ali samostalni radovi po kući imaju i svoju negativnu stranu. Ako vlasnik olako uđe u radove, a pre toga nije uradio istraživanje i dobre pripreme, može pretrepti veću štetu nego korist.
A što je i važnije, može se povrediti. I to veoma teško, zato bezbednost i sigurnost pri radu ne sme da se zaboravi i zanemari. Ako samouk majstor amater nije pažljiv, može da se desi da padne sa merdevina, da doživi strujni udar, da se udari i poseće..., da ne nabrajamo više.
U sledećem tekstu pogledaćemo najvažnije mere bezbednosti koje treba da se preduzimaju pri obavljanju raznih samostalnih radova u kući.
Osigurati uslove i mesto za rad
Prva stvar na koju treba da obratite pažnju pri započinjanju uradi sam posla su nebezbedni radni uslovi.
Treba otkloniti sve potencijalne opasnosti kao na primer: ekseri koji vire iz daske na podu, labavi deo konstrukcije koji lako može da se otkači i da padne na nas, neispravne skele i merdevine, kablovi pod naponom koji vire iz zida i slično.
Posebno treba paziti na struju i električne aparate - bušilice, šlajferice, mešalice za beton, aparati za zavarivanje. Oni moraju da budu uzemljeni i ispravni. Ukoliko ih prvi put uzimate u ruke svakako morate prvo da pročitate njihova uputstva.
Alati
Veoma je važno da imate adekvatan alat.
Posedovanje odgovarajućeg alata ne samo što će omogućiti brže obavljanje posla, već će učiniti stvari sigurnijim i bezbednijim.
Ako niste sigurni kako da pravilno koristite alat, možete pitati prodavce u spacijalizovanim prodavnicama, prijatelja majstora, a možete da pogledate i video na YouTubeu.
Materijali
Kvalitetan i ispravan građevinski materijal je značajan i za uspešan završetak posla i za bezbednost radnika. Nekvalitetna i falš iverica ili šperploča može da pukne u toku rada i da vas povredi, gips ploča na spuštenom tavanu može da se sruši na vas, loše prozorsko staklo može da pukne, loša instalacija može da izazove požar, i tako dalje i tako dalje.
Kod kupovine je veoma bitno da barem malo poznajete problematiku. Nije dobro da glavni kriterijum pri kupovini bude cena i da birate samo najjeftinije materijale.
Ukoliko ne znate, nije sramota zatražiti pomoć od prodavca, majsotra ili nekog koji zna.
Pravilno merenje
Veoma često greška od samo nekoliko milimetara može da pokvari posao.
Ne kaže se džaba “tri puta meri jednom seci”. Ako pogrešite prilikom merenja, možda ćete morati ponovo da kupujete materijal i da krenete ispočetka.
Građevinske dozvole
Za svaki projekat renoviranja je potrebno posedovati odgovarajuće građevinske i ostale dozvole. Ako hoćete na primer da rušite betonski zid kako bi napravili vrata, a niste sigurni da li je noseći, morate da pozovete statičare. Oni će tačno znati da li će moći da nastavite radove i da li ćete moći da dobijete dozvolu.
Ako niste obezbedili dozvolu može se desiti da dobijete kaznu i stopiranje projekta. To znači odlaganje i veći troškovi.
I na kraju...
Sigurnost je briga broj jedan pri započinjanju bilo kog samostalnog uradi sam projekta.
Kako biste bili sigurni i bezbedni prilikom odvijanja radova, odvojite malo vremena i znanja i dobro se pripremite. Zapamtite da bezbednost nema alternative.