Nema ništa lepše od sređenog travnjaka, bašte i dvorišta. Ponekad je dovoljno samo očistiti prostor oko kuće pa da deluje privlačno i uredno.
U nastavku vam donosimo nekoliko jednostavnih ideja kako srediti dvorište.
Pravilna kombinacija raznih biljaka
Hortikulturni stručnjaci ističu da je u ukusno sređenom dvorištu potrebno imati kombinaciju svih vrsta biljaka: cveća, žbunja, zimzelenih i listopadnih vrsta drveća kako bi se međusobno upotpunjavale.
Treba voditi račina da se biraju raznovrsne biljke koje cvetaju u različito vreme, tako da cvetovi i ukrasni listovi budu vidljivi tokom cele godine. Ako svo cveće cveta u isto vreme, izgledaće privlačno tokom proleća i leta, ali će im nedostajati boja u ostatku godine.
Posebna važnost ima zimzeleno rastinje zato što ono zadržava svoje lišće i iglice tokom cele godine. Kada lišće ostalih biljaka na jesen padne, ostaće dekorativne i vitke jele, smrče i borovi da ulepšavaju pejzaš.
Postoji još jedan razlog - zimzeleno rastinje u blizini kuće vizuelno “omekšava” njene stroge vertikalne linije, dajući joj privlačniji izgled.
Staze
Umesto da se trava gazi i tako oštećuje i ubija, bolje je napraviti staze kroz dvorište. U dvorištu ne mora da ima puno staza, potrebno je samo da izgledaju lepo i uredno. Mogu da budu savršeno ravnih linija, ili da se izvedu krivine i razni oblici kako bi se dodalo malo privlačnosti i karaktera.
Od materijala može da se koristi behaton, drveni elementi, betonska galanterija, prirodni kamen, ukrasne cigle, pesak, drobljeni kamen, itd.
Najbolji efekat se dobija ako su staze od materijala koji se koristi za fasadu kuće, naravno ako je to izvodljivo.
Još jedan odličan efekat se dobija ako se oko staza, cvetnih leja, trotoara i prilaza kući naprave ivičnjaci.
Veštačke stene i nasipi
Monotonija dvorišta može da se razbije postavljanjem velikog kamenja ili podizanjem nasipa ili veštačkih stena. Na njima može da se posadi trava ili postave saksije sa cvećem, ukrasnim biljem i slično.
Ovi objekti mogu da se postave bilo gde u dvorištu, ali najveći efekt se postiže ako su u uglovima dvorišta.
Fontane, česme, bazeni
Voda koja teče u dvorištu donosi čarobni ugođaj. Zvuk žubora vode je umirujući i osvežavajući, privlači insekte i ptice koji dodatno oživljavaju prostor.
Vodeni elementi mogu da se izvedu iz svih materijala, betona, kamena, drveta, metala. Ipak, smatramo da su fontane i česme od prirodnog kamena daleko najlepše.
Prostor za sedenje na otvorenom
Ovakvi prostori koji na neki način omogućavaju “bekstvo” mogu da se postave na sredini ili na krajevima dvorišta. Od ostatka se mogu odvojiti ukusno izvedenim zidom, živom ogradom, cvetnim lejama i pergolama, drvećem ili ukrasnim rastinjem. Popločavanje može da bude pomoću betonskih, kamenih ili keramičkih ploča, može da se ostavi trava.
Za sedenje i ležanje postavljaju se klupe, ljuljaške, ležaljke i krevete. Zimi mogu da se zatvaraju PVC ceradom.
Mogu se dodati i neki elementi koji daju rustikalni izgled - točkovi od zaprežnih kola, drvene ograde, šine, rezbareni drveni stolovi i stolice, starinski baštenski nameštaj, itd.
Baštenska rasveta
Atraktivno pejzažno uređenje dvorišta zaslužuje da se vidi i posle zalaska sunca.
Baštenska rasveta treba da se tako rasporedi da maksimalno ističe atraktivnost prostora oko kuće, da osvetljava i prikazuje fasadu, staze, stepenice, fontane i ostale zanimljive detalje u dvorištu. Ne treba da se zaboravi i njena važnost za bezbednost zato što odbija potencijalne provalnike.
Imate stariji stan ili kuću, ali niste zadovoljni stanjem i izgledom te svoje nekretnine. Možda želite da je prodate i da zauzvrat dobijete dobru cenu. Znate da treba da je renovirate kako bi povećali njenu vrednost i privlačnost, ali imate ograničen budžet.
Pošto ne možete da izvršite kompletno renoviranje, pitanje je šta prvo renovirati, a šta ostaviti za kasnije?
Renoviranje kuhinje i kupatila
Prema našem mišljenju prvo što obavezno treba revnovirati su kupatilo i kuhinja. To su možda dve najvažnije prostorije u domu, koje se najviše koriste, u kojima higijena mora da bude na visokom nivou, a koje se brzo prljaju.
Ako kuhinja i kupatilo nisu dobro osmišljeni i izvedeni, delovaće otrcano i nečisto, i što je najvažnije uticaće na to da ceo stan ne deluje privlačno i da ne može da postigne dobru cenu prodaje.
Ponekad razliku može da napravi i obično krečenje i jednostavna zamena polica, ormara, pultova ili sudopere.
Kada se renovira kuhinja, važno je povećati površinu radnih površina gde se obroci pripremaju, kao i kupovina novih uređaja - mašinu za pranje sudova, šporet, frižider, aspirator, itd.
Kod kupatila treba razmisliti o zameni pločica, vodovodnih i kanalizacionih instalacija, postavljanju nove tuš kabine, bojlera WC šolje i ostalih sanitarnih elemenata.
Ako zbog ograničenog budžeta morate da birate između renoviranja kuhinje ili kupatila, naš savet je da prvo preuredite kuhinju, zato što je veća verovatnoća da više vremena provodite u njoj nego u kupatilu.
Zamena prozora
Sledeća investicija je zamena svih ili barem nekih prozora. Novi prozori utiču na bolju energetsku efikasnost, bolji estetski utisak i svakako će povećati vrednost stana.
Ako se odlučite za zamenu starih drvenih prozora, koja se najčešće sreću na starim zgradama, nabavite savremene energetski efikasne prozore sa ramovima od PVC-a ili aluminijuma, sa dvostrukima i trostrukim termopan staklenim panelima koja imaju nisko-emisione (Low-E) premaze. Investicija će vam se veoma brzo vratiti preko manjih računa za grejanje i hlađenje.
Osim toga, nabavite velike prozore koje unose veću količinu svetlosti i omogućavuju bolji pogled prema vani. Neka budu opremeljeni roletnama i tendama kada odlučite da vam treba manje svetlosti.
Zamena parketa
Podovi su jednako važni kao i zidovi i prozori. Za njihovo oblaganje se koristi linoleum, laminat, keramičke pločice, prirodni kamen, drveni parket, itd.
Na našem podneblju najčeše se koristi drveni parket. Izrađuje se od različitih vrsta drveta - orah, hrast, bukva, četinari, itd. Najbolji i najcenjeniji je onaj od hrasta i ostalih čvrstih lišćara. Ako je parket star, ispucan, loše poređan, treba da se zameni ili barem da se hobluje i lakira. To će mu malo produžiti životni vek i lep izgled.
Još veću udobnost doma pruža podno grejanje koje se ugrađuje ispod parketa, ali to je već malo veća investicija.
Zamena ulaznih vrata
Lepa i kvalitetna ulazna vrata snažno utiču na posetioce i na potencijalne kupce. Osim toga, pružaju veću sigurnost ukućanima, eliminišu promaju i smanjuju račune za grejanje.
Mogu da budu od masivnog drveta, PVC-a, metala, kao i kombinacija različitih materijala. Za nezaboravni utisak i izgled je veoma važna i boja, koja može da bude klasična tamna (braon, crna), svetla (crvena, žuta, roze zelena) ili neka kombinacija. Kada se radi o ulaznim vratima, pravilo je da se na njoj ne štedi. Jeftinije varijante se lako obijaju, brzo gube od svoje privlačnosti, krive se i pucaju.
Uređenje dvorišta
Slično kao ulazna vrata, i dvorište oko kuće snažno utiče na prvi utisak kod posetioca.
Za pojačavanja utiska u velikoj meri pomaže baštenska rasveta. Ukusno odabrana i pravilno postavljena svetla naglašavaju lepotu fasade kuće i sređenost dvorišta. Danas postoje veoma lepe i energetski efikasne LED sijalice i reflektori, koju mogu da menjaju boju i intenzitet svetlosti.
Završna reč
Razlozi za renoviranje nekretnine su brojni: poboljšanje njenog izgleda i privlačnosti, povećanje tržišne vrednosti, poboljšanje funkcionalnosti i udobnosti, poboljšanje energetske efikasnosti, sanacija oštećenja, prilagođavanje novim potrebama, osveženje i promena izgleda.
Važno je reći da na renoviranju ne treba štedeti, sve manjkavosti u izboru jeftinijih materijala i loših majstora će kad tad da izađu na površinu. Ukoliko je budžet ograničen, pametnije je renovirati samo jednu ili nekoliko prostorija, a ostale ostaviti za kasnije.