Izvor: Rachel Claire, Pexels.com |
Stvarno, šta su? Samo ime kaže da se radi o prozorima koji se ne otvaraju i ne zatvaraju. Ali kome trebaju takvi prozori? Nastavite da čitate, sve će biti objašnjeno, i šta su fiksni prozori, i koje su njihove prednosti i mane, i kakve vrste ovih prozora postoje.
1. Definicija fiksnih prozora
Fiksni prozori su prozori koji su trajno postavljeni u svoj okvir i nemaju mogućnost otvaranja. Koriste ih svi oni koji traže prirodno osvetljenje, dobar pogled ka spoljašnjoj sredini i dobru energetsku efikasnost. Njihova jedina mana je to što - ne omogućavaju provetravanje prostorija.
Fiksni prozori se sreću kako kod klasičnih tako i kod savremenih pravaca u arhitekturi. Oni su jedno od obeležja takozvanog otvorenog koncepta stanovanja koji se karakteriše povezanim prostorijama bez jasne granice među njima, jedinstvo terase i unutrašnjosti doma, puno prirodnog svetla i osećaja prostranosti, spokoja i mira.
2. Prednosti fiksnih prozora
Fiksni prozori imaju sledeće prednosti:
Propuštaju više prirodnog svetla – pošto se ne otvaraju, nema šarki i statički ne opterećuju zidove, fiksni prozori mogu da budu veći i sa većim staklenim površinama. Njihovi ramovi su veoma tanki tako da se ovaj efekat još više povećava. A to znači veću količinu svetlosti koja smanjuje potrebu za veštačkim osvetljenjem;
Široki panoramski pogled– samim tim što su veći, fiksni prozori omogućavaju širi i bolji pogled prema spoljašnjosti. Ako ispred kuće imate predivan pejzaš, pogled na planinu, šumu, more i slično, ugradite veliki fiksni prozor;
Stvaranje osećaja prostranosti – sobe koje imaju fiksne prozore izgledaju veće, otvorenije, prozračnije i prostranije. Iako se radi o vizuelnom efektu, veoma je koristan kod manjih soba koje imaju ograničenu prirodnu svetlost;
Veća energetska efikasnost - to što se fiksni prozori ne otvaraju znači da se kroz njih ne rasipa toplota. Osim toga, i kod njih se koriste savremene tehnologije poput trostrukih i dvostrukih staklenih panela, niskoenergetski (Low-E) premazi, višekomorni PVC ramovi, kvalitetne zaptivne gume, itd. Ova rešenja utiču na povećanje njihovih izolacionih performansi;
Zahtevaju minimalno održavanje - fiksni prozori nemaju pokretne delove, a to znači manje troškove, manje truda i potrošenog vremena za čišćenje, podmazivanje, popravku i zamenu komponenti. Dovoljno je povremeno prebrisati i oprati ramove i staklene površine;
Nepremostiva su prepreka za komarce, smrdibube i ostale insekte - ovakvi prozori isključuju potrebu za komarnicima i zaštinitm mrežama, jer insekti ne mogu da uđu kroz zatvorene prozore;
Zaštita – lopov ne može da uđe ukoliko ne može da otvori prozor. Nije ni čudo što se u bezbednosno osetljivim prostorijama prozori ne otvaraju;
Estetika i izgled – fiksni prozori mogu da se izrađuju u svim mogućim stilovima, oblicima i veličinama, što ih čini pogodnim za širok spektar arhitektonskih dizajna. To što se ne otvaraju i nemaju pokretne delove dozvoljava arhitektima i dizajnerima prostora veliki broj različitih rešenja i kombinacija. Vlasnici mogu da biraju od tradicionalnog dizajna do najsavremenije estetike;
Fiksni prozor. Izvor Timothy Huliselan, Pexels.com
3. Nedostaci fiksnih prozora
Ne omogućavaju provetravanje prostora – kada nema otvaranja - nema promaje. A to znači da moraju da se pronađu alternativni načini za ventilaciju (klima uređaji, ventilatori)
Stvara se kondenzacija – pošto se prostorije ne provetravaju, stvara se veća količina vodene pare koja se kondenzuje na prozorskim staklima. Usled povećane vlažnosti može da se stvara buđ.
4. Vrste fiksnih prozora
Postoji nekoliko vrsta fiksnih prozora:
Standardni pravougaoni - imaju klasičan dizajn sa pravim uglovima i ivicama. Često se korise u novim zgradama i kancelarijama.
Lučni fiksni prozori - imaju zakrivljen vrh i koriste se kod starih, klasičnih, rustičnih stilova gradnje.
Okrugli (ovalni) prozori – njihov specifičan izgled se najviše koristi kod modernih građevina.
Kutni prozori - postavljeni su pod pravim ili oštrim uglom. Idealni su za maksimiziranje svetlosti u uglovima prostorija. Često mogu da se vide u ulazima zgrada.
Panoramski prozori – imaju velike staklene površine koje omogućavaju uživanje u lepim panoramskim pogledima.
Stakleni zidovi - prekrivaju čitave zidove. Pružaju osećaj prostranosti i povezanosti sa spoljnim okruženjem.
Vitražni (dekorativni) prozori – to su prozori sa ukrasnim staklom. Koristili su se u crkvama, muzejima i luksuznim domovima.
“Krmeni” prozori – nalaze se iznad ulaznih vrata, mogu da budu pravougaoni, lučni, okrugli, trouglasti i svim drugim oblicima i veličinama. Osim što unose dodatnu svetlost, daju izgled sofisticiranosti, šarma i stila.
Stranični prozori – isto tako dodatni element kod ulaznih vrata, sa tom razlikom što su postavljeni bočno, sa jedne ili obe strane.
Završne reči
Većina ljudi će samo odmahnuti rukom kada čuju fiksni prozori. Ali, kada ste već saznali njihove najosnovnije karakteristike, prednosti i mane, sačakajte malo i razmislite, možda ipak imate neki neku prostoriju pogodnu za prozor koji ne može da se otvara i zatvara.
Znamo da se radi o pomalo kontroverznim proizvodima i zato nas zanima vaše mišljenje. Da li imate iskustva sa fiksnim prozorima? Koje ste vi nedostatke i prednosti primetili na njima? Ostavite nam komentar, i pridružite se diskusiji ispod teksta.