Najčešća pitanja i odgovori o dvoslojnim i troslojnim staklima
Prilikom izbora novih prozora kod kupaca se javlja dilema da li odabrati one sa dvoslojnim ili troslojnim staklenim panelima? Obe varijante imaju svoje prednosti, ali i određene nedostatke, pa odluka zavisi od brojnih faktora kao što su klimatski uslovi, energetska efikasnost, visina budžeta i specifične potrebe prostora. U nastavku odgovaramo na neka od najčešćih pitanja koja kupci postavljaju prodavcima i proizvođačima stolarije.
![]() |
Dvoslojni stakleni panel. Sliku je generisala AI |
1. Pitanje: šta je dvoslojni, a šta troslojni prozor?
Odgovor: dvoslojni prozor ima dve staklene površine sa prostorom između njih koji može da bude ispunjen vazduhom, ili nekim inertnim gasom (argon, ksenon, radon). Troslojni prozori imaju tri stakla i dva međuprostora.
2. Pitanje: koje su razlike između dvoslojnih i troslojnih prozora?
Odgovor: i jedni i drugi imaju odličnu termo i akustičnu izolaciju, ali kod troslojnih je ipak veća. Dvoslojni imaju manju težinu, jeftiniji su i brže se i lakše montiraju. Troslojni su teži, energetski efikasniji, idealni za ekstremno hladne vremenske uslove. Dvostruka stakla više propuštaju sunčevu svetlost za razliku od troslojnih.
3. Pitanje: šta se koristi za punjenje između stakala?
Odgovor: vazduh (najjeftinija varijanta ali sa najmanjim efektom izolacije), argon (standard kod kvalitetnijih prozora) i kripton (ima odlična izolaciona svojstva, ali je veoma skup i zato se retko koristi).
4. Pitanje: da li troslojni prozori znače veću uštedu?
Odgovor: ne nužno. U područjima s umerenom klimom, razlika u uštedi energije između dvoslojnih i troslojnih prozora može da bude minimalna. U takvim slučajevima, veća nabavna cena troslojnih prozora možda se neće brzo isplatiti kroz niže račune. Ali u veoma hladnim (kao i toplim) klimatskim uslovima, veća energetska efikasnost trostrukih stakala omogućava veće uštede.
5. Pitanje: koliko stvarno štede dvoslojni i troslojni prozori?
Odgovor: u proseku, dvoslojni prozori mogu smanjiti gubitke toplote za oko 50% u odnosu na jednostruko staklo, dok troslojni donose još 10–15% dodatne uštede.
6. Pitanje: da li je važniji broj slojeva stakla, ili kvalitet ugradnje?
Odgovor: kvalitet montaže je podjednako važan kao i sam prozor. Loše ugrađeni troslojni prozori mogu imati veće gubitke toplote od dobro montiranih dvoslojnih, pa i jednostrukih prozora. Pukotine, loše dihtovanje i nekvalitetni ramovi mogu potpuno da neutrališu prednosti višeslojnih Pitanje: da li troslojni prozori smanjuju ulazak prirodne svetlosti?
Odgovor: u većini slučajeva, da. Iako se kod savremenih troslojnih prozora koristi staklo visoke providnosti i specijalni premazi, treće staklo i dodatni sloj gasa mogu da smanje prolaz sunčeve svetlosti za nekoliko procenata
7. Pitanje: kako se dvoslojni i troslojni prozori ponašaju u letnjim mesecima?
Odgovor: obe varijante doprinose boljoj zaštiti od sunčeve toplote (tz. solarna radijacija). Ova zaštita je još veća ako se koriste niskoemisioni (Low-E) premazi i gas između stakala. Još veći efekti se postižu kada se koriste roletne, žaluzine, zaštitne folije i pravilna orijentacija prozora.
8. Pitanje: da li se kod troslojnih prozora pojavljuje kondenzacija između stakala?
Odgovor: veoma retko. Kod kvalitetnih troslojnih prozora sa pravilno zaptivenim međuprostorima rizik od kondenzacije je minimalan. Međutim, ako dođe do oštećenja ili starenja dihtunga, između stakala može da se pojavi zamagljivanje što je jasan znak da taj prozor mora da se zameni.
9. Pitanje: da li troslojni prozori pružaju zaštitu od provale?
Odgovor: činjenica da prozor ima tri stakla ne znači da je on sigurniji. Za potpunu zaštitu od provale koriste se laminirana sigurnosna stakla, ojačani okovi, metalne rešetke i protivprovalne brave. Međutim, dodatno staklo može da uspori provalnika i da mu oteža “posao”.
![]() |
Troslojni stakleni panel. Sliku je generisala AI |
10. Pitanje: koliki je životni vek dvoslojnih i troslojnih prozora?
Odgovor: kvalitetni PVC, aluminijumski ili drveni prozori sa dvoslojnim i troslojnim staklom mogu da traju od 30 do 40 godina. Njihovo trajanje zavisi i od kvaliteta materijala, njihove izrade, montaže i redovnog održavanja. Ipak, dugotrajnost prozora više zavisi od kvaliteta ramova i okova, nego od stakla.
11. Pitanje: da li su višeslojni prozori ekološki prihvatljiviji?
Odgovor: da. Oni su energetski efikasniji, troši se manje energije za grejanje i hlađenje prostorija, a emisije CO₂ su daleko manje.
12. Pitanje: i na kraju, da li da kupim dvoslojne ili troslojne prozore?
Odgovor: zavisi. Troslojni prozori imaju bolje performanse, ali su dvoslojni jeftiniji. Ako živite u hladnijim krajevima, troslojni prozori su bolji izbor. Ali ako se vaš dom nalazi u umerenoj klimi i želite najbolji balans između cene i performansi – dvoslojni prozori su sasvim dovoljni.
Ne zaboravite i to da su troslojni stakleni paneli teži i da zahtevaju od zidova da budu širi i izdržljiviji. Ako ne želite dodatne građevinske radove, kupite dvoslojne prozore.
Nadamo se da smo vam pomogli da donesete pravi izbor prilikom kupovine prozora. Ako imate još neka pitanja, slobodno ih postavite u komentarima.