Izvor slike Curtis Adams, Pexels.cpm |
Vrste unutrašnjih vrata
Sastoje se najčešće od dva spoljašnja panela (MDF, šper ploča, PVC, metal) s ispunom od kartonskih saća, piljevine ili nekog drugog materijala. Njihove prednosti su: jednostavnost, funkcionalnost, jeftino i lako održavanje, i pristupačna cena.
2. Klizna vrata
Mogu da se izrađuju od svih materijala, ali najčešće su staklena. Zauzimaju malo prostora, veoma su privlačna i praktična. Postoje i modeli koji se uvlače u zid.
3. Preklopna (harmonika) unutrašnja vrata
Sastoje se od dva ili više panela, koji mogu da se skupljaju. Idealna su za manje sobe (ostave, perionice, kupatila) ili za pregrađivanje većih prostorija (npr. između trpezarije i dnevne sobe).
4. Ambarska vrata
Imaju industrijski ili rustikalni izgled sa raznim dekorativnim detaljima (oblik slova X , vrh strele i slično). Otvaraju se i zavaraju klizanjem po zidnim ili podnim šinama.
5. Francuska vrata
Sadrže jedan ili više staklenih panela (staklo može da bude prozirno ili zamagljeno). Izgledaju veoma elegantno i unose dodatnu sunčevu svetlost u unutrašnjost prostorija.
6. “Holandska” vrata
Ova neobična vrata su pogodna za porodice sa malom decom. Njihov gornji deo se otvara, dok donji ostaje zatvoren. Prostorije mogu da se provetravaju dok istovremeno sprečavaju ulazak životinja ili prljavštine.
Koji su najvažniji faktori pri izboru unutrašnjih vrata
1. Stil i dimenzije
Unutrašnja vrata treba da budu u skladu sa stilom enterijera stana, zato što direktno utiču na funkcionalnost, estetiku i harmoniju prostora. Na primer, masivna drvena vrata sa ukrasnim detaljima bolje pristaju klasičnom enterijeru, dok jednostavna, ravna vrata odgovaraju modernom, minimalističkom stilu. Isto tako, treba voditi računa i o veličini vrata i proporcijama – npr. prevelika masivna vrata u maloj sobi mogu vizuelno da smanje prostor.
2. Pravac otvaranja
Jedna od najvećih grešaka kod kupovine ulaznih vrata je pogrešno otvaranje. Zato, pre nego što ode u salon, vlasnik kuće ili stana treba da odluči da li želi levo ili desno otvaranje. To je važno, kako bi se izblegle greške u postavljanju šarki i brava. Generalno pravilo je da se vrata otvaraju prema unutrašnjosti prostorije, a ne prema hodniku.
3. Zvučna i termo izolacija
Jedna od najvažnijih funkcija unutrašnjih vrata je zvučna izolacija. Kada se biraju, od prodavca treba tražiti atest za zvučnu izolaciju, naročito za radne ili spavaće sobe.
4. Cena
Odredite svoj budžet pre nego što krenete u kupovinu. Cena unutrašnjih vrata zavisi od materijala, dizajna, brenda i dodatnih karakteristika. Na primer, ona od PVC-a su jeftinija, dok su drvena i staklena vrata skuplja.
Izvor slike Max Vakhtbovycn, Pexels.cpm |
Montaža unutrašnjih vrata
1. Provera dimenzija - izmerite otvor za vrata i proverite da li odgovara dimenzijama samih vrata. Ne zaboravite da ostavite malo prostora i za pur-penu (obično 1–2 cm sa svake strane).
2. Čišćenje otvora - uklonite prašinu, ostatke maltera, stare šarke i sve ono što smeta.
3. Postavljanje štoka (rama) - postavite štok vrata u otvor na zidu i pomoću libele ga horizontalno i vertikalno poravnajte. Drvenim ili plastičnim klinovima privremeno ga učvrstite za zid. Bušilicom napravite rupe u zidu i trajno fiksirajte štok pomoću odgovarajućih tiplova i šrafova.
4. Ispunjavanje praznina - nanesite pur-penu između zida i štoka kako biste ispunili praznine i dodatno učvrstili ram. Nemojte da nanosite previše pene jer se ona širi i može da iskrivi vrata. Sačekajte da se pur-pena osuši (oko 24 sata), a zatim nožem odstranite višak.
5. Postavljanje krila vrata - montirajte krilo na šarke i proverite da li se lako otvaraju i zatvaraju.
6. Podešavanje šarki - ako se vrata ne ovaraju i zatvaraju pravilno, potrebno je podesiti šarke. Za ovu “operaciju”, koriste se imbus ključevi.
7. Montiranje brave i kvaka – šraficigerom fiksirajte bravu i postavite kvake.
8. Završni radovi na zidu – pomoću silikonskog gela zatvorite eventualne pukotine između štoka i zida, pa ponovo proverite da li se vrata pravilno otvaraju i zatvaraju.
Završne reči
Svoje impresije u vezi sa unutrašnjim vratima, možete podeliti sa nama u komentarima. Unapred hvala.