![]() |
Izvor fotografije: Athena Sandrini |
Na prvi pogled deluje kao da veza ne postoji. Stolarija je građevinska komponenta, klima uređaji su električni uređaji. Ali, to je samo na prvi pogled. Njihova sinergija je veoma bitna za energetsku efikasnost, udobnost, kvalitet vazduha i spoljašnji izgled stana ili kuće.
U nastavku teksta, analiziramo malo detaljnije povezanost klima uređaja i PVC stolarije.
1. Uticaj na potrošnju energije za grejanje ili hlađenje
Klima uređaji i inverteri, osim za hlađenje, sve se više koriste i za zagrevanje prostorija. Stolarija, sa druge strane, izoluje unutrašnjost domova, sprečava cirkulaciju vazduha i na taj način smanjuje gubitak energije.
Zahvaljujući višekomornim profilima, dvoslojnim i troslojnim staklima, i kvalitetnom okovu, savremeni prozori i vrata su energetski veoma efikasni. Kada je prostor dobro zaptiven, unutrašnja temperatura se duže zadržava, što znači da klima uređaj radi kraće, efikasnije i sa manjim opterećenjem.
Ukoliko je stolarija stara, nekvalitetna ili loše montirana, toplotni gubici su daleko veći. Da bi održao zadatu temperaturu uređaj mora da radi duže i intenzivnije. A to vodi ka većoj potrošnji i većim računima.
Prema rezultatima nekoliko studija, kvalitetna PVC stolarija može da smanji troškove grejanja i hlađenja i do 30%! To znači da će se investicija u novu i kvalitetnu stolariju isplatiti već u prvih nekoliko sezona.
Ne treba zaboraviti da kada klima uređaj duže radi, skraćuje se i njegov životni vek.
2. Uticaj na kvalitet vazduha
Osim veće energetske efikasnosti i finansijskih ušteda, kombinacija PVC stolarije i klima uređaja utiče i na kvalitet vazduha u prostorijama. Kvalitetni prozori smanjuju promaju, vlagu, ulazak prašine i alergena, dok klima uređaji (posebno kada su opremljeni HEPA ili jonizujućim filterima) dodatno prečišćavaju vazduh. Rezultat je daleko prijatnija, stabilnija i zdravija atmosfera u unutrašnjosti naših domova.
Međusobna komplementarnost PVC stolarije i klima uređaja se najbolje vidi kada se u prostorijama pojavi vlaga i kondenzacija.
Naime, jedan od retkih nedostataka PVC stolarije je njeno odlično dihtovanje koje smanjuje cirkulaciju vazduha. U nekim slučajevima može potpuno da se prekine. Ako u stanu postoji veća vlažnost, ona više ne može da izađe napolje i kondenzuje se na hladnim površinama (zidovi, stakla, metalni predmeti).
Klima uređaji poboljšavaju ventilaciju i pomažu u održavanju optimalne vlažnosti (50-60%). Vodena para se kondenzuje u unutrašnjem delu uređaja i preko odvodnog creva se izbacuje napolje. Na taj način se sprečava pojava vlage u stanu, kao i razvoj buđi, bakterija i ostalih štetnih mikroorganizama.
Važno je napomenuti da klima uređaji mogu efikasno da obavljaju ovu ulogu samo ako se redovno servisiraju, čiste i dezinfikuju.
3. Estetski utisak
U savremenoj arhitekturi, izgled zgrade igra gotovo podjednaku ulogu kao i njena funkcionalnost. I PVC stolarija i klima uređaji, se često “okrivljuju” da narušavaju sklad fasada i vizuelni identitet objekta. Naročito kada su različitih dimenzija i boja, loše raspoređeni ili nepravilno montirani.
Kako ne bi došlo do narušavanja estetskog utiska, arhitekti već u fazi projektovanja objekata razmišljaju o ovim elementima. Za spoljašnje jedinice klima uređaja se predviđaju maske, integracije u fasadni elementi, ili zajedničke tehničke zone.
Isto tako, vode računa da ugrađena stolarija bude pravilno odabrana, u skladu sa izgledom fasade i ukupnim arhitektonskim stilom. Biraju se prozori koji su adekvatni bojama, obradama i dekorima (osim uobičajene bele boje, koristi se antracit, imitacije drveta, mat finiši, i slično).
![]() |
Izvor slike: Monica Silvestre |
4. Uticaj na vrednost nekretnine
Osim što doprinose energetskoj efikasnosti, poboljšavaju udobnost stanovanja i produžavaju životni vek nekretnine, vrhunski prozori, vrata i klima uređaji povećavaju njenu tržišnu vrednost. Stanovi i kuće koji imaju kvalitetnu PVC stolariju i savremenu klimatizaciju se više vrednuju na tržištu i mogu da se prodaju po znatno boljoj ceni.
Završne reči
PVC stolarija i klima uređaji ne treba da se posmatraju odvojeno. Njihova veza ne samo da postoji, nego i značajno utiče na ukupnu energetsku efikasnost, kvalitet unutrašnjeg vazduha, a ne sme da se zanemari ni spoljašni izgled.
Veoma je važno da se prilikom gradnje novog objekta ili renoviranja ova dva segmenta planiraju istovremeno i u skladu jedan s drugim. Samo tako će moći da funkcionišu optimalno i harmonično.
Ukoliko imate mišljenje, iskustvo ili pitanja u vezi sa ovom temom, pozivamo vas da ih podelite sa nama u komentarima ispod teksta. Sa nestrpljenjem ih očekujemo.