Странице

среда, 14. мај 2025.

Kakva je veza između PVC stolarije i klima uređaja?

veza PVC stolarije i klima uređaja
Izvor fotografije: Athena Sandrini

Na prvi pogled deluje kao da veza ne postoji. Stolarija je građevinska komponenta, klima uređaji su električni uređaji. Ali, to je samo na prvi pogled. Njihova sinergija je veoma bitna za energetsku efikasnost, udobnost, kvalitet vazduha i spoljašnji izgled stana ili kuće.

U nastavku teksta, analiziramo malo detaljnije povezanost klima uređaja i PVC stolarije.

 

1. Uticaj na potrošnju energije za grejanje ili hlađenje

Klima uređaji i inverteri, osim za hlađenje, sve se više koriste i za zagrevanje prostorija. Stolarija, sa druge strane, izoluje unutrašnjost domova, sprečava cirkulaciju vazduha i na taj način smanjuje gubitak energije.

Zahvaljujući višekomornim profilima, dvoslojnim i troslojnim staklima, i kvalitetnom okovu, savremeni prozori i vrata su energetski veoma efikasni. Kada je prostor dobro zaptiven, unutrašnja temperatura se duže zadržava, što znači da klima uređaj radi kraće, efikasnije i sa manjim opterećenjem. 

Ukoliko je stolarija stara, nekvalitetna ili loše montirana, toplotni gubici su daleko veći. Da bi održao zadatu temperaturu uređaj mora da radi duže i intenzivnije. A to vodi ka većoj potrošnji i većim računima. 

Prema rezultatima nekoliko studija, kvalitetna PVC stolarija može da smanji troškove grejanja i hlađenja i do 30%! To znači da će se investicija u novu i kvalitetnu stolariju isplatiti već u prvih nekoliko sezona.

Ne treba zaboraviti da kada klima uređaj duže radi, skraćuje se i njegov životni vek.

 

2. Uticaj na kvalitet vazduha

Osim veće energetske efikasnosti i finansijskih ušteda, kombinacija PVC stolarije i klima uređaja utiče i na kvalitet vazduha u prostorijama. Kvalitetni prozori smanjuju promaju, vlagu, ulazak prašine i alergena, dok klima uređaji (posebno kada su opremljeni HEPA ili jonizujućim filterima) dodatno prečišćavaju vazduh. Rezultat je daleko prijatnija, stabilnija i zdravija atmosfera u unutrašnjosti naših domova.

Međusobna komplementarnost PVC stolarije i klima uređaja se najbolje vidi kada se u prostorijama pojavi vlaga i kondenzacija.

Naime, jedan od retkih nedostataka PVC stolarije je njeno odlično dihtovanje koje smanjuje cirkulaciju vazduha. U nekim slučajevima može potpuno da se prekine. Ako u stanu postoji veća vlažnost, ona više ne može da izađe napolje i kondenzuje se na hladnim površinama (zidovi, stakla, metalni predmeti).

Klima uređaji poboljšavaju ventilaciju i pomažu u održavanju optimalne vlažnosti (50-60%). Vodena para se kondenzuje u unutrašnjem delu uređaja i preko odvodnog creva se izbacuje napolje. Na taj način se sprečava pojava vlage u stanu, kao i razvoj buđi, bakterija i ostalih štetnih mikroorganizama.

Važno je napomenuti da klima uređaji mogu efikasno da obavljaju ovu ulogu samo ako se redovno servisiraju, čiste i dezinfikuju.

 

3. Estetski utisak

U savremenoj arhitekturi, izgled zgrade igra gotovo podjednaku ulogu kao i njena funkcionalnost. I PVC stolarija i klima uređaji, se često “okrivljuju” da narušavaju sklad fasada i vizuelni identitet objekta. Naročito kada su različitih dimenzija i boja, loše raspoređeni ili nepravilno montirani.

Kako ne bi došlo do narušavanja estetskog utiska, arhitekti već u fazi projektovanja objekata razmišljaju o ovim elementima. Za spoljašnje jedinice klima uređaja se predviđaju maske, integracije u fasadni elementi, ili zajedničke tehničke zone

Isto tako, vode računa da ugrađena stolarija bude pravilno odabrana, u skladu sa izgledom fasade i ukupnim arhitektonskim stilom. Biraju se prozori koji su adekvatni bojama, obradama i dekorima (osim uobičajene bele boje, koristi se antracit, imitacije drveta, mat finiši, i slično).

veza PVC stolarije i klima uređaja
Izvor slike: Monica Silvestre

4. Uticaj na vrednost nekretnine

Osim što doprinose energetskoj efikasnosti, poboljšavaju udobnost stanovanja i produžavaju životni vek nekretnine, vrhunski prozori, vrata i klima uređaji povećavaju njenu tržišnu vrednost. Stanovi i kuće koji imaju kvalitetnu PVC stolariju i savremenu klimatizaciju se više vrednuju na tržištu i mogu da se prodaju po znatno boljoj ceni.

 

Završne reči

PVC stolarija i klima uređaji ne treba da se posmatraju odvojeno. Njihova veza ne samo da postoji, nego i značajno utiče na ukupnu energetsku efikasnost, kvalitet unutrašnjeg vazduha, a ne sme da se zanemari ni spoljašni izgled. 

Veoma je važno da se prilikom gradnje novog objekta ili renoviranja ova dva segmenta planiraju istovremeno i u skladu jedan s drugim. Samo tako će moći da funkcionišu optimalno i harmonično.

Ukoliko imate mišljenje, iskustvo ili pitanja u vezi sa ovom temom, pozivamo vas da ih podelite sa nama u komentarima ispod teksta. Sa nestrpljenjem ih očekujemo.


среда, 16. април 2025.

Najčešća pitanja i odgovori o dvoslojnim i troslojnim staklima

Prilikom izbora novih prozora kod kupaca se javlja dilema da li odabrati one sa dvoslojnim ili troslojnim staklenim panelima? Obe varijante imaju svoje prednosti, ali i određene nedostatke, pa odluka zavisi od brojnih faktora kao što su klimatski uslovi, energetska efikasnost, visina budžeta i specifične potrebe prostora. U nastavku odgovaramo na neka od najčešćih pitanja koja kupci postavljaju prodavcima i proizvođačima stolarije.

dvoslojni prozorski stakleni panel
Dvoslojni stakleni panel. Sliku je generisala AI

1. Pitanje: šta je dvoslojni, a šta troslojni prozor?

Odgovor: dvoslojni prozor ima dve staklene površine sa prostorom između njih koji može da bude ispunjen vazduhom, ili nekim inertnim gasom (argon, ksenon, radon). Troslojni prozori imaju tri stakla i dva međuprostora.

 

2. Pitanje: koje su razlike između dvoslojnih i troslojnih prozora?

Odgovor: i jedni i drugi imaju odličnu termo i akustičnu izolaciju, ali kod troslojnih je ipak veća. Dvoslojni imaju manju težinu, jeftiniji su i brže se i lakše montiraju. Troslojni su teži, energetski efikasniji, idealni za ekstremno hladne vremenske uslove. Dvostruka stakla više propuštaju sunčevu svetlost za razliku od troslojnih.

 

3. Pitanje: šta se koristi za punjenje između stakala?

Odgovor: vazduh (najjeftinija varijanta ali sa najmanjim efektom izolacije), argon (standard kod kvalitetnijih prozora) i kripton (ima odlična izolaciona svojstva, ali je veoma skup i zato se retko koristi).

 

4. Pitanje: da li troslojni prozori znače veću uštedu?

Odgovor: ne nužno. U područjima s umerenom klimom, razlika u uštedi energije između dvoslojnih i troslojnih prozora može da bude minimalna. U takvim slučajevima, veća nabavna cena troslojnih prozora možda se neće brzo isplatiti kroz niže račune. Ali u veoma hladnim (kao i toplim) klimatskim uslovima, veća energetska efikasnost trostrukih stakala omogućava veće uštede.

 

5. Pitanje: koliko stvarno štede dvoslojni i troslojni prozori?

Odgovor: u proseku, dvoslojni prozori mogu smanjiti gubitke toplote za oko 50% u odnosu na jednostruko staklo, dok troslojni donose još 10–15% dodatne uštede.


6. Pitanje: da li je važniji broj slojeva stakla, ili kvalitet ugradnje?

Odgovor: kvalitet montaže je podjednako važan kao i sam prozor. Loše ugrađeni troslojni prozori mogu imati veće gubitke toplote od dobro montiranih dvoslojnih, pa i jednostrukih prozora. Pukotine, loše dihtovanje i nekvalitetni ramovi mogu potpuno da neutrališu prednosti višeslojnih Pitanje: da li troslojni prozori smanjuju ulazak prirodne svetlosti?

Odgovor: u većini slučajeva, da. Iako se kod savremenih troslojnih prozora koristi staklo visoke providnosti i specijalni premazi, treće staklo i dodatni sloj gasa mogu da smanje prolaz sunčeve svetlosti za nekoliko procenata

 

7. Pitanje: kako se dvoslojni i troslojni prozori ponašaju u letnjim mesecima?

Odgovor: obe varijante doprinose boljoj zaštiti od sunčeve toplote (tz. solarna radijacija). Ova zaštita je još veća ako se koriste niskoemisioni (Low-E) premazi i gas između stakala. Još veći efekti se postižu kada se koriste roletne, žaluzine, zaštitne folije i pravilna orijentacija prozora.

 

8. Pitanje: da li se kod troslojnih prozora pojavljuje kondenzacija između stakala?

Odgovor: veoma retko. Kod kvalitetnih troslojnih prozora sa pravilno zaptivenim međuprostorima rizik od kondenzacije je minimalan. Međutim, ako dođe do oštećenja ili starenja dihtunga, između stakala može da se pojavi zamagljivanje što je jasan znak da taj prozor mora da se zameni.

 

9. Pitanje: da li troslojni prozori pružaju zaštitu od provale?

Odgovor: činjenica da prozor ima tri stakla ne znači da je on sigurniji. Za potpunu zaštitu od provale koriste se laminirana sigurnosna stakla, ojačani okovi, metalne rešetke i protivprovalne brave. Međutim, dodatno staklo može da uspori provalnika i da mu oteža “posao”.

Troslojni prozorski stakleni panel
Troslojni stakleni panel. Sliku je generisala AI

10. Pitanje: koliki je životni vek dvoslojnih i troslojnih prozora?

Odgovor: kvalitetni PVC, aluminijumski ili drveni prozori sa dvoslojnim i troslojnim staklom mogu da traju od 30 do 40 godina. Njihovo trajanje zavisi i od kvaliteta materijala, njihove izrade, montaže i redovnog održavanja. Ipak, dugotrajnost prozora više zavisi od kvaliteta ramova i okova, nego od stakla.

 

11. Pitanje: da li su višeslojni prozori ekološki prihvatljiviji?

Odgovor: da. Oni su energetski efikasniji, troši se manje energije za grejanje i hlađenje prostorija, a emisije CO₂ su daleko manje.

 

12. Pitanje: i na kraju, da li da kupim dvoslojne ili troslojne prozore?

Odgovor: zavisi. Troslojni prozori imaju bolje performanse, ali su dvoslojni jeftiniji. Ako živite u hladnijim krajevima, troslojni prozori su bolji izbor. Ali ako se vaš dom nalazi u umerenoj klimi i želite najbolji balans između cene i performansi – dvoslojni prozori su sasvim dovoljni. 

Ne zaboravite i to da su troslojni stakleni paneli teži i da zahtevaju od zidova da budu širi i izdržljiviji. Ako ne želite dodatne građevinske radove, kupite dvoslojne prozore.

 

Nadamo se da smo vam pomogli da donesete pravi izbor prilikom kupovine prozora. Ako imate još neka pitanja, slobodno ih postavite u komentarima.





среда, 12. март 2025.

Da li je polivinil hlorid (PVC) najbolji materijal za izradu prozorskih ramova?

PVC profili

Kada treba da kupite nove prozore i krenete da istražujete tržište stolarije, većina ljudi (ali i stručnjaka), će vam reći da su PVC ramovi najbolji, i savetovaće vam da ne razmišljate previše, već da ih što pre nabavite. A da li je polivinil hlorid (PVC) zaista najbolji materijal za izradu prozorskih ramova, pokušaćemo da odgovorimo u ovom tekstu. 

O kakvom se to “čudesnom” materijalu radi?

Polivinil hlorid je sintetički termoplastični polimer koji zahvaljujući svojim izuzetnim karakteristikama i svestranosti ima veoma široku primenu. Nastaje polimerizacijom vinil-hlorid monomera i može biti proizveden u krutom ili fleksibilnom obliku.

Karakteristike polivnil hlorida:

  • izuzetno čvrst i izdržljiv materijal
  • dobra akustična i termo izolacija
  • otporan na vodu, ulja i većinu hemikalija (ne truli i ne rđa)
  • lako se obrađuje (može da se oblikuje, seče, zavaruje, itd.)
  • lako se održava,
  • ima dugačak životni vek – može da traje decenijama
  • jeftin je

PVC profili

Najviše se upotrebljava u:

  • građevinarstvu - profili za prozore i vrata, cevi, podne obloge, fasadne panele
  • elektrotehnici – za izolaciju u električnim kablovima
  • medicini - ambalaža za lekove, medicinske cevi, vrećice za krv, razne instrumente, itd.
  • industriji nameštaja i podova – laminati, sintetičke kože, dekorativne folije, police, regali, radne ploče...
  • industriji igračaka.

Kako se PVC ramovi izrađuju?

Izrada prozorskih PVC ramova prolazi kroz sledeće korake:

Priprema sirovina – polivnil u proizvodnju dolazi u vidu praha. U pripremnoj fazi dodaju mu se aditivi koji poboljšavaju njegove karakteristike (stabilizatori koji povećavaju otpornost na UV zračenje i temperaturne promene, omekšivači koji olakšavaju obradu, pigmenti koji daju boju, itd)

Granulacija – materijal se pomoću mešalice meša kako bi se aditivi ravnomerno rasporedili. Tako dobijena supstanca zatim se oblikuje u granule, koje su spremne za ekstruziju

Ekstruzija – tehnološki proces pri kome se pomoću specijalnih mašina (ekstruderi), polivinil hlorid topi, propušta kroz kalupe i oblikuje u željene oblike. Na kraju procesa materijal se hladi vodom ili vazduhom

Rezanje – profili se prema zadatim dimenzijama seku na odgovarajuće dužine

Ojačavanje ramova - u unutrašnjost profila se ugrađuju čelični ojačivači kako bi se povećala njihova stabilnost i otpornost

Završna obrada – kako bi se povećala trajnost i estetika, dobijeni prozorski ramovi se poliraju, laminiraju i premazuju lakovima koji ih štite od UV zračenja

Spajanje PVC profila – prozori i vrata se formiraju tako što se prethodno isečeni profili spajaju. Za spajanje se koristi proces zavarivanja prilikom koga se krajevi profila zagrevaju i pritiskaju sve dok se ne spoje u jednu celinu. Zavarivanje povećava energetsku efikasnost prozora zato što vazduh i voda ne mogu da prolaze kroz zavarene delove. Osim zavarivanja, koristi se i mehaničko spajanje šrafovima ili metalnim spojnicama i (u retkim slučajevima) lepljenje.

PVC profili

Komore u PVC ramovima

Komore predstavljaju unutrašnje pregrade u unutrašnjosti prozorskih ramova koje imaju cilj da poboljšaju njihove akustične i termoizolacione karakteristike. One deluju kao barijere preko kojih toplota i zvuk ne mogu da prođu. Osim toga, pomažu i u sprečavanju kondenzacije i prodiranja vlage. Savremeni ramovi imaju od 3 do 7 komora. U ove šupljine može da se ubrizga vazduh ili neki plemeniti gasovi (argon, kripton, radon), koji još više povećavaju efikasnost prozora.

 

Mašine koje se koriste za izradu PVC stolarije

Za izradu PVC stolarije koriste se specijalne mašine. Navećemo neke od najvažnijih:

  • mašine za sečenje PVC profila (glodalice) – koriste se za sečenje PVC profila na potrebne dimenzije i uglove (najčešće 45° ili 90°)
  • mašine za zavarivanje PVC profila (varilice) – upotrebljavaju se kod spajanja delova profila
  • mašine za čišćenje ivica – uklanjaju višak materijala sa uglova nakon zavarivanja
  • bušilice i glodalice za okove – za pravljenje rupa i žlebova na profilima u koje se postavljaju šarke, brave i ostali okov
  • mašina za ojačavanje profila (šrafciger mašina) – služe za postavljanje metalnih ojačanja unutar PVC profila
  • mašine za sklapanje i montažu (montirke) – koriste se prilikom završnog sklapanja prozora ili vrata.

Održavanje PVC ramova

Jedna od najvećih prednosti PVC ramova je njihovo lako i jeftino održavanje. Prozori i vrata će izgledati i funkcionisati besprekorno ukoliko se povremeno obavlja:

  • brisanje prašine i prljavštine – treba koristiti samo papirnate ubruse ili meke (najbolje) pamučne krpe koje su umočene u rastvor blage sapunice (treba izbegavati agresivna i abrazivna sredstva koja mogu da oštete površinu rama)
  • provera i podmazivanje metalnih pokretnih delova (kvake, šarke, brave)
  • redovna provera i zamena zaptivnih guma (dihtunga).

 

I, kakav je zaključak?

Prozorski ramovi mogu da budu i od drugih materijala (drvo, aluminijum, čelik), ali zahvaljujući svojim karakteristikama i prednostima, polivinil hlorid (PVC) se pokazao kao najbolji. Njegova dominacija na tržištu stolarije je sama po sebi snažan dokaz za ovakvu tvrdnju.  

Ali, ukoliko se ne slažete, svoje mišljenje i argumente možete slobodno da navedete u komentarima. Bićemo vam veoma zahvalni.


Izvor slika Inženjering Bau