Странице

среда, 31. март 2021.

Zamena roletni

Stare oštećene roletne


Kada se priča o PVC stolariji, treba istaći i važnost roletni. Iako izgleda da se radi o sporednim elementima, roletne isto kao i komarnici, su veoma važni.

Današnje roletne su u potpunosti integrisani sa stolarijom. Kada se nabavljaju prozori i vrata, onda se podrazumeva da će oni biti isporučeni zajedno sa roletnama.


Uloga roletni


Zašto su roletne tako važne? Roletne imaju nekoliko uloga:

  • Zaštita od atmosferskih uticaja (sunčevog zračenja, kiše, snega, vetra)
  • Kontrola sunčevih zraka i toplote koja ulazi u prostorije
  • Sprečavaju gubitak toplote iz prostorija (izolacija i energetska efikasnost)
  • Uloga u zaštiti od buke
  • Zaštitna uloga od provala
  • Zaštita od neželjenih pogleda
  • Estetska uloga



Zamena starih roletni


Nije tajna da je u našoj zemlji stambeni fond relativno star. Većina zgrada i kuća su izgrađene pedesetih, šesdesetih, sedamdesetih godina prošlog veka. U to vreme ugrađivala se drvena stolarija sa drvenim roletnama (ponekad i od trske).

Ove roletne su bile veoma kvalitetne za to vreme, ali zub vremena radi svoj posao, i one su počele da se deformišu, da se krive i oštećuju. Dovoljno je da se samo jedno drveno rebro iskrivi ili iskosi, pa da roletne ne mogu pravilno da funkcionišu.

Popravljati takve roletne je moguće, ali to je sve kratkog daha zato što maltene svakih nekoliko meseci ponovo treba zvati majstore.

Zato je najbolje zameniti ih.


Ukoliko želimo da uštedimo možemo da zamenimo samo roletne


Pravo i dugotrajno rešenje je naravno kompletna zamena drvenih prozora i balkonskih vrata sa PVC-om, ali to može da bude preskupo za vlasnike koji se rešavaju za najčešće polurešenje.

Ostavljaju stare drvene prozore za neku drugu priliku, a menjuju samo roletne.

Ovo je svakako bolje nego ostaviti stare nefunkcionalne roletne, ali svakako problem nije rešen, nego samo odložen.



Koristi od zamene roletni


Osim činjenice što imate nove roletne, njihova zamana nosi i neke druge koristi.


Manje dimenzije kutija roletni


Kutije za roletne se mogu nalaziti
  • Unutar prostorija
  • Sa vanjske strane.

Kada se menjaju stare drvene roletne sa PVC roletnama treba voditi računa o jednoj stvari – o dimenzijama kutija za roletne.

PVC roletne imaju manje kutije od drvenih roletni. Zbog manjih kutija, kod PVC stolarije pojaviće se 10 do 20 centimetara dodatnog prostora

Manja kutija znači da iznad prozora ostaje više prostora, površina pod staklom je veća, a time u prostorije ulazi više svetlosti i pogled prema vani je širi i bolji.



Lakše namotavanje

Namotavanje PVC roletni je lakše zato što su i roletne lakše. Ukoliko su od drveta ili aluminiujma, one su teže. To je loše i za traku za namotavanje pošto se ona brže amortizuje, haba i prekida.

nove PVC roletne


Električno podizanje roletni


U poslednje vreme pojavila se novina da se roletne u podižu i spuštaju preko daljinskog upravljača ili prekidača. Podizanje i spuštanje se vrši preko malog elektro motora koji se nalazi unutar roletni i koji pokreće trake (gurtne) roletni.

Postoji mogućnost i da se brzina podizanja i spuštanja roletne podešava.

Ako se radi o jednom prozoru ili jednim balkonskim vratima nije potreban ni elektro motor. Dovoljno je da se sklopka sa podizačima direktno spoji na strujni kabl.

Cena ugradnje ovakvog sistema je 50 do 100 eura po prozoru, što i nije preskupo. Mana je što je ponekad potrebno štemovanje zidova.



Završna reč


Svako ko nema roletne na prozorima, posebno ako su na južnoj ekspoziciji shvatiće njihov značaj.

Nove roletne znače bolju zaštitu od sunčevog zračenja, bolju izolaciju i manje gubitke toplotne energije, zaštita od pogleda i bolji izgled prozora i fasade.

Ukoliko nemate sredstava da zamenite kompletnu stolariju, zamenite barem stare drvene roletne novim PVC roletnama.

Nećete se pokajati!



уторак, 9. март 2021.

Najveće greške pri kupovini PVC prozora

Prozori i vrata se kupuju jednom u 20 ili 30 godina, i svaka greška koja se napravi na početku, kasnije se teško ispravlja, ili se uopšte ne može ispraviti.

Koje su najveće greške pri kupovini prozora pročitajte u narednom tekstu:


prodaja stolarije
Prodavac stolarije

Gleda se samo kvalitet PVC ramova


Misli se, i to nije potpuno netačno, da kvalitet PVC ramova određuje kvalitet prozora.

Od prodavaca se zahteva informacija po proizvođaču (traži se najčešće nemački ramovi - Salamander, Schüco, Rehau, Veka, itd.) i veruje se da samo ime brenda garantuje kvalitet i ispunjavanje najstrožih standarda.

Ali kvalitet PVC ramova nije od presudne važnosti, dosta zavisi i od stakla, okova, dihtung guma, kao i od dosta potcenjenog kvaliteta montaže. Nije ni samo ime brenda garancija.

Na primer, nemački Schüco koji kod nas ima veliko renome, je ustvari inženjerska firma koja nema svoju proizvodnju, nego traži firme koje proizvode ramove, a oni svojim žigom garantuju za kvalitet. Ponekad, ovo ne funkcioniše, pa se pod ovim brendom proda i slabiji kvalitet.

Ima slučajeva, koji nisu tako ni retki, da je prozor sastavljen od najskupljih komponeti, ali firma koja ih isporučuje ne može kvalitetno da ih sastavi. Takvi prozori, sa tri stakla, između kojih je utisnut argon, sa najskupljim okovom (Siegenia, WinkHaus) i visokom cenom mogu da propuštaju vazduh, tako da se i najmanji povetarac oseća.

Serviseri mogu stalno (bezuspešno) da pokušavaju da našteluju te prozore, ali greška je napravljena još u proizvodnji i tu ništa ne pomaže.



Gleda se samo cena


Cene prozora zavise od cena komponenti, tehnologiji proizvodnje, i stručnosti radnika.

Ukoliko naiđete na prozore koji imaju dosta nižu cenu od proseka na tržištu, zastanite malo i budite veoma, veoma oprezni.


Niske cene mogu da znače da su nabavljene komponente lošeg kvaliteta, da se štedi na materijalima, da termopan nije dobro zaptiven, da radnici koji rade u proizvodnji nisu kvalifikovani za taj posao.



Loša montaža


I najmanja greška prilikom montaže može da bude dalekosežna. Loše montirani prozori mogu da se tokom vremena izobliče, da ne funkcioniu dobro, da se oštete, pa i polome.

Montažu treba da rade najbolji i najstručni radnici. Što nije uvek slučaj. Tu su klijenti u podređenom položaju, zato što oni ne mogu da kontrolišu montažu, zato što ne poznaju detalje, a o ne mogu stalno da budu tu.

Malu sigurnost može da donese RAL montaža, koja je malo skuplja ali nosi izvesnu garanciju kvaliteta.


Izbor lošeg proizvođača


Ovo je najveća greška koja može da se napravi. Na tržištu ima mnogo proizvođača, a još više trgovaca koji preprodaju stolariju.

Nije lako snaći se u tom miljeu. Svako ističe svoje kvalitete, vešti su trgovci, posebna pažnja se obraća na marketing, prezentaciju i na kvalitetne sajtove.

Nekada i najrenomiranije firme isporuče nekvalitetan proizvod i izvrše lošu montažu.



Loše održavanje



Niste napravili grešku pri kupovini, ali veoma lako se može napraviti sledeća greška, a to je njeno neodržavanje.

PVC stolarija je napravila bum na tržištu između ostalog zato što ne traži skupo i veliko održavanje (kao što je slučaj sa drvenom stolarijom). PVC prozori ne treba ni da se farbaju ni lakiraju.

Ali to ne znači da se oni ostave bez nikakvog održavanja. Ponekad treba da se obrišu, da se skloni nečistoća sa šarki i kvaka, da se podmažu, itd.

Kada se čiste treba izbegvati abrazivna sredstva, razređivači (posebno oni koji sadrže aceton) i kiseline koji oštećuju plastiku. Ne treba koristiti ni pregrube krpe i metalne sunđere koje mogu da ogrebu površinu profila.

Zna se dobro kako treba čistiti PVC – mekom krpom koja je natopljena običnim deterdžentom.

I sa čišćenjem treba početi odmah, a ne čekati da prođu meseci i godine.



Završna reč


Nabavka stolarije je odgovoran postupak koji treba da se radi sa puno pažnje. Kupac mora da se unapred dobro informiše i o stolariji i o firmama koji prodaju prozore i vrata. Ne žurite, budite istrajni i temeljiti.

Nadamo se da nećete napraviti ove greške, i da će vas prozori služiti mnogo godina.