Странице

среда, 20. мај 2020.

Zašto niskoemisiona stakla?


Moderni prozori su dosta često opremljeni takozvanim niskoemisionim ili Low-E staklima. 

Ovi prozori su dosta skuplji od “običnih” pa se nameće pitanje:
Da li su prozori koji imaju Low-E stakla stvarno potreba ili se radi o marketinškom triku?


Šta znači Low-E?


Low-E znači niska emisija.
slika principa rada Low-E stakla
Princip rada niskoemisionog stakla

To je mera koja označava koliko lako (ili teško) površina nekog tela prenosi radijalnu (zračeću) toplotnu energiju.

Kada se kaže niska emisivnost nekog tela, to znači da ono ne apsorbuje i ne prenosi toplotu, nego je odbija u okolni prostor.


Kako “rade” Low-E stakla?


Stvar je dosta komplikovana ali malo ćemo pojednostaviti – niskoemisiona stakla su stakla koja odbijaju (reflektuju) toplotnu energiju

Obična stakla većim delom apsorbuju ovu toplotu. 

Iz termodinamike treba da znamo da toplotnu energiju prenose talasi dugog spektra ili infracrveni (IC) talasi.

Low-E stakla odbijaju sunčeve IC talase i kao rezultat toga unutrašnjost prostorija se održava hladnijom.

Odbijaju se i dugi talasi koje zrači okolina objekta kao što su putevi, ulice, trotoari, betonske i asfaltne površine, terase, i ostala tela koji apsorbuju neku količinu toplote da bi zatim jedan deo nje ponovo emitovali.

Sličan se termodinamički proces dešava zimi - prostorije se održvaju toplima tako što ova stakla “vraćaju” unutra radijalnu toplotnu energiju koju emituju grejna tela.


Zbog istog razloga zavijamo sendviče aluminijumskom folijom koja odbija toplotu prema hrani i tako ona ostaje topla.

Možete i prozore prekriti takvom folijom, zimi će prostorija biti toplija a leti hladnija, ali naravno pogled sa tog prozora bi bio sprečen. Umesto folije na stakla se specijalnom tehnikom nanosi veoma tanak, mikroskopski sloj metalnog oksida koji ima istu funkciju.

Prednosti niskoemisionih (Low-E) stakala


Oštećenja na parketu od sunčevih zraka
Oštećenja na parketu od sunčevih zraka

  • Uštede za grejanje i hlađenje – ove uštede mogu da budu znatne posebno ako se greje/hladi velika kvadratura i ako su energenti skupi
  • Održavanje prijatne temperature u prostorijama (zimi je toplo, leti hladno)
  • Sprečavanje oštećenja i izbeljivanje parketa, nameštaja, tepiha, presvlaka na nameštaju i slično. Ovo izbeljivanje nastaje pod dejstvom sunčevog UV zračenja (Osim IC, niskoemisiona stakla ne propuštaju ni UV zračenja iz sunčevog spektra. Kvalitetna Low-E stakla propuštaju dva puta manju količinu UV zračenja od običnog stakla).

Osim na prozorima Low-E stakla mogu se stavljati i na balkonska i ulazna vrata, na "staklene zidove", staklene fasade, itd. Što je 
na nekom objektu veća površina pod staklom, to je važnije i isplatlivije da ono bude niskoemisiono. 


Bonus saveti o energetskoj efikasnosti za vreme leta


Obično se o energetskoj efikasnosti priča preko zime kada troškovi za zagrevanje prostorija opterećuju kućni budžet. 

Ali sa globalnim zagrevanjem naše planete, leta su postala sve toplija, toplotni talasi su sve češći i hlađenje prostorija je sve važnije. Naravno da ono nije besplatno i da zahteva znatnu količinu energije (pretežno električne energije, koja je i najskuplja).


Zato poslušajte ove savete kako da smanjite troškove za hlađenje:

  1. Proverite zaptivne trake na vratima i prozorima. To se obično radi zimi kako bi se sprečila promaja i hlađenje prostorija, ali nepravilno zatvoreni prozor ili vrata mogu propuštati i letnje vrućine.
  2. Namestite tende, nastrešnice i roletne preko prozora ili vrata koji su izloženi suncu. Kombinacija minimiziranja sunčeve svetlosti i dodavanja Low-E stakla je najbolji način da se smanji neželjeni dobitak toplote.
  3. Koristite ventilatore umesto klima uređaja, tako je zdravije a i uštedećete na računima pošto ventilatori manje troše.


Umesto zaključka


    Staklena fasada od Low-E stakla
    Staklena fasada od Low-E stakla
Sve što unapređuje energetsku efikasnost stambenog prostora je dobrodošlo. Živimo u vremenu ekološke ugroženosti naše planete, a proizvodnja energije donosi velike ekološke probleme, tako da je smanjivanje njene potrošnje imperativ koji se postavlja ispred čovečanstva.
Svako treba da doprinese a niskoemisiona stakla su samo jedan način. Osim ekološkog momenta, svakako će domaćinstu uštedeti na troškovima za grejanje i hlađenje svoje nekretnine. 

Veća početna investicija će se svakako brzo vratiti.

петак, 8. мај 2020.

7 principa po kojima biramo montažere prozora


Kvalitet prozora je važan, ali jednako je važno i kako su montirani. 


Samo ispravno montirani prozori funkcionišu u skladu sa specifikacijama proizvođaća. 


uigrana ekipa montažera prozora


Ispravno montirani prozori:

  • duže traju,
  • dobro zaptivaju i sprečavaju promaju,
  • imaju veću energetsku efikasnost,
  • pozitivno utiču na zdravlje ukućana
  • smanjuju troškove za grejanje/hlađenje prostorija

Nepravilna instalacija ​​može rezultirati nevažećim garancijama i oštećenjima na samim prozorima ali i generalno u stanu (prokišnjavanje, pojava buđi, i sl.).

Zato je pronalaženje i angažiranje odgovornih i kvalitetnih montažera stolarije veoma važno. 

To je proces pri kome treba da se uzmu u obzir sledeće stvari:




1.Iskustvo


tim iskusnih montažera montira prozor Napraviti i montirati prozore nije jednostavno. Oni mogu da budu različitih topova, od različitih materijala, dimenzija, oblika, stilova.

Svaki prozor se različito montira, svaka situacija je maltene nova, tako da je za kvalitetnu montažu potrebno veliko iskustvo. 


Firme koja imaju dugogodišnje iskustvo u proizvodnji i montaži prozora znaju kako funkcionišu stvari. Oni znaju šta rade, prošli su kroz različita iskustva, naučili nešto iz toga, znaju da se nose sa neočekivanim problemima i imaju zadovoljne kupce iza sebe koji ih dalje preporučuju.

Zato je važno koliko dugo je preduzeće koje izvodi montažu na tržištu i koliko je prosečno iskustvo njihovih montera.

Naravno, ukoliko imaju više iskustva, to je verovatnije da će montaža proći bez problema.



2. Fokus


U svakom poslu veća usredotočenost vodi ka većem znanju, ka većim veštinama, a to ka većem kvalitetu. Zato tražite majstore koji su usko specijalizovani za montažu prozora. 


U manjim firmama radnici rade sve – od sečenja PVC profila, varenja, nameštanje staklenih panela, pa do montaže. Izbegavajte takve firme.



3. Reference, recenzije, komentari kupaca


Uvek od firmi koje vam montiraju stolariju tražite reference, licence, potvrde nezavisnih instituta.

Izdvojite malo vremena i pregledajte njihov sajt, Facebook stranicu, 
Google Moje Preduzeće, itd. Pogledajte komentare, recenzije i gde su sve radili. Možete i da nazovete njihove bivše klijente i da se pobliže raspitate o profesionalnosti i kvalitetu njihovog rada. 


Nabavka i montaža prozora je previše skupa rabota da bi je tek tako prepustili amaterima.



4. Obuka montera


Nema dva istih prozora. Monteri treba da budu obučeni za rukovanje bilo kojom vrstom i veličinom prozora i da znaju najnovije načine instalacije (kao na primer RAL montaža).

Firme koje drže do sebe i do kvalitetnog rada organizuju interne obuke i kurseve, šalju svoje radnike na seminare i prate najnovije trendove i proizvode.




5. Jasna i sveobuhvatna ponuda


Prvi korak pri kupovini stolarije je traženje i dobijanje ponude od prodavaca.

Kada se ponuda dobije treba dobro da se prouči.

Treba videti šta ona pokriva, da li je nešto izostavljeno, da li je predviđena demontaža stare stolarije ili se ona posebno naplaćuje, postoje li neki skriveni troškovi (poput naknada za odvoženje starih prozora), itd.

Kupci posebno treba da budu pažljivi u vezi garancije - šta ona pokriva, da li pokriva i lošu montažu i greške prilikom montaže.


6. Vremenski rok


tim iskusnih montažera montira prozorVremenski okvir koji je firmi potreban za montažu je veoma važan. NIko ne želi da se montaža otegne na nekoliko dana i da za to vreme stan bude izložen vremenskim nepogodama, kao i bezbednsonim rizicima.

Raspitajte se kada izvođač može da počne posao, koliko ugradnja prozora traje, koji su troškovi, itd.


Tražite da vam daju i specifikacije prozora.

Svako voli brzu demontažu i montažu, ali ne treba ići “grlom u jagode” i brzinu staviti ispred kvaliteta.

Angažujte firme koje poštuju 
i ne prekoračuju svoje rokove. 



7. Priprema i čišćenje mesta montaže


Čišćenje posle montaže možda izgleda kao uobičajena ljubaznost, ali dosta često monteri ne počiste svoj nered, posebno ukoliko dođu kasno i završe montažu u noćnim satima. Vrlo često i domaćin hoće da se što pre sve završi i ne insistira na tome.

Dobar majstor  vodi računa o mestu montaže, poštuje želje kupca i trudi se da zaštiti njegovu imovinu.

Vama su potrebni baš takvi majstori.



Umesto zaključka


Na našem tržištu je praksa da preduzeća koje prodaju stolariju vrše i njenu montažu. Tako je najlakše i njima i kupcima, dobije se sve na jednom mestu.

Ali dosta firmi nema svoje montažere, nego iznajmljuje radnike iz drugih firmi ili privatnike. U većini slučajeva se radi o kvalitetnim i iskusnim majstorima, ali ponekad se angažuje i neko ko nije vičan poslu, koji nema iskustvo i koji hoće na brzinu da zaradi nešto sa strane.

Već smo podvukli kolika je važna montaža stolarije, zato kupac mora dobro da proceni koga će da angažuje za ovu složenu operaciju







петак, 1. мај 2020.

Kako očistiti ulazna vrata?

ciscenje ulaznih vrata



Ulazna vrata moraju da ispunjavaju najviše standarde vezane za izdržljivost, dugotrajnost, sigurnost, energetsku efikasnost, ali i estetski izgled (lepa ulazna vrata utiču na onaj neponovljivi prvi utisak i daju eleganciju svakom domu).

A lep utisak će da pružaju samo ako su čista i dobro održavana.



Čišćenje ulaznih vrata


Kao i sve drugo u jednom stanu, i ulazna vrata se tokom vremena zamažu i isprljaju, možda i više, zato što su direktno izložena prašini, nečistoći i zagađenom vazduhu.

Ukoliko želimo da ulazna vrata što duže traje i što duže zadrži svoj lep izgled i svežinu, moramo često da ih čistimo. 


Razlikujemo čišćenje površine vrata i okova.



čišćenje ulaznih vratČišćenje površine ulaznih vrata


Ulazna vrata mogu da budu od različitog materijala, drveta, PVC-a ili metala. Svaki od ovih materijala ima neke posebnosti, ali što se tiče načina čišćenja i sredstava koja se upotrebljavaju, imaju dosta i zajedničkog.



Koraci pri čićenju ulaznih vrata:

  • Na vrata nanesite rastvor sapunice (upotrebljavajte blagi sapun), isperite čistom vodom i obrišite suvom platnenom krpom
  • Posvetite posebnu pažnju zaštitnim trakama (ako ih imate) kako bi oni nastavili da dobro dihtuju
  • Ukoliko su vam vrata drvena, nanesite tanak sloj voska za drvo. Pažljivo obrišite višak voska
  • Za čišćenje tragova na obojenim površinama koristiti tečno neabrazivno sredstvo za čišćenje. Posle ga isperite vodom i obrišite suvom platnenom krpom
  • Ako je boja na vratima izgrebana, očistite površinu kao što je gore preporučeno i retuširajte površinu kreonom i bojom. Treba paziti da nijansa bude ista ili barem da što više odgovara. Pre kupovine ulaznih vrata tražite od proizvođača specifikaciju boja
  • Ne zaboravite da očistite staklene delove sirćetom ili nekim sredstvom za čišćenje prozora



Čišćenje okova



  • Najbolji način za održavanje okova na vratima, je poliranje neabrazivnim mazivom i voskom. Ukoliko se okov dobro održava, čisti i podmazuje, trajaće duže, duže će zadržati svoj izgled, sjaj, boju i nećete imati problema sa funkcionisanjem ulaznih vrata
  • Povremeno pritegnite šrafove na šarkama, bravi, kvakama i ostalim delovima
  • Podmazujte pokretne delove često ili po potrebi (najbolje je da ne čekate da se nešto desi, nego da ih preventivno podmazujete barem jednom godišnje).
  • Višak ulja koji se razmaže pažljivo obrišite platnenom krpom
  • Ukoliko vrata imaju problem sa zaključavanjem, na primer da se ključevi “lepe” za brave, da se teško okreću, ili da se ne zaključavaju, uzmite WD-40 ili neko drugo sredstvo za podmazivanje i poprskajte bravu
  • Zatim uzmite ključ i krpu i testirajte bravu. Okrenite ključ nekoliko puta a krpom prikupite suvišno mazivo
  • Za podmazivanje ne mora da čekate kvar, nego preporučljivo je da to radite redovno.
  • Ukoliko je kvar veći i ne može da se reši podmazivanjem, zovite majstora. Problem treba rešiti na vreme, pre nego što vrata blokira i sama se zaključa.

čišćenje ulaznih vrat


Umesto zaključka


Pri održavanju i čišćenju ulaznih vrata odvojite dovoljno vremena da završite posao. Čišćenje nije fizički previše zahtevan posao, nije to ništa komplikovano, ali zna da oduzme dosta vremena i stanari se jednostavno ne sete da očiste svoja ulazna vrata. 

Sve dok ne bude prekasno i ne pojavi se problem.