Странице

петак, 30. август 2013.

Energetski efikasni prozori


Energetski efikasni prozori nekad


U Srbiji se dugo vremena gradilo po principu napravi bilo kako i bilo šta. Dozvole i papire kasnije,
jednostavno, standardi, kvalitet gradnje, energetska efikasnost objekta, energetska efikasnost prozora, kome je to bilo važno i koga je bilo briga za te pomodarske SF pojmove kao što su ušteda, energija, racionalizacija?

Medjutim, račun stiže na naplatu kad tad. Danas smo svedoci da je energija sve traženija roba. Po nekom tržišnom zakonu što je traženija to i oni koji je prodaju mogu da dižu cene i gle čuda eto problema.

  • Kako zagrejati hiljade i milione energetski neplanski realizovanih objekata, zgrada, kuća, čudesa? 
  • Kako održavati često predimenzionisane kuće, objekte, kako ih zagrejati, kako održavati temperaturu u njima?


Nikako racionalno. Troškovi samo na energiju su toliki i biće još drastično veći da je održavanje i život u takvim energetski enefikasnim objektima skuplji. Čak i za one sa malo boljim primanjima.
Cena će se tek plaćati, ali oni koji imaju priliku, uslove, sredstva treba da na vreme počnu da razmišljaju o nabavci energetski efikasne stolarije, pre svega prozora, ili o zameni postojećih prozora energetski efikasnijim. U startu se plati više ali na duže staze ušteda je više nego evidentna.

Šta podrazumeva gradnja na energetski efikasan način? 

Pre svega energija se može proizvoditi na više načina i dobijati iz više različitih izvora. Korišćenje prilikom gradnje obnovljivih izvora energije kao što je sunčeva energija, energija vetra, energija dobijena iz biomase, geotermalna energija. Prilikom odavbira načina grejanja i hladjenja objekta maksimalno smanjiti moguće gubitke energije kroz zidove, prozore, krov, pod.

Oko 50% toplotnih gubitaka zgrade otpada na prozore. 

Time odabir i kvalitet prozora ima jako bitan uticaj na ukupne toplotne gubitke. Još jedno poredjenje kaže da su ovi gubici kroz prozore skoro red veličine veći nego toplotni gubici kroz zidove. Tehnologija u ovoj oblasti je jako napredovala i prilikom odabira prozora, tj. stolarije, treba se fokusirati na proizvode sa što boljom izolacijom, jer su oni kvalitetniji.

Nije kvalitet prozora samo u komorama već prirodno u staklu. Jednostavno, najveća površina upravo otpada na staklo, tako da je mera kvaliteta stakla ugradjenog u prozor u stvari i jedan od najvažnijih činilaca uštede u periodu eksploataciije ovih proizvoda. Naravno, kupac je često povodljiv za cenom. Prilikom kupovine najčešće u svojim rezonima polazi od faktora cene. Stoga i ako treba u startu da plati nešto skuplje staklo neće to učiniti iako će mu se ono isplatiti mnogo ranije i doneti značajne uštede na duže staze.

Na manju vednost koeficijenta toplotne izolacije ne utiče primarno debljina samog stakla, već debljina i broj međuprostora. U praksi se najčešće ugradjuju dvostruka ili trostruka stakla. Prostor između stakala umesto vazduha kao izolatora se ispunjava nekim inertnim gasom, npr. argon što značajno poboljšavaju termo-izolacione karakteristike ali i povećava cenu koštanja.

Naravno, postoje i propisi u ovoj oblasti koji nalažu da ukupni koeficijent prolaska toplote mora biti u okviru U < 1,8 W/m2K. Okvirno su ovakvi prozori uporedjujući ih sa običnim IZO staklom skuplji oko 20%, što je loše kao početna investicija, ali toplotni gubici mogu biti i za 50% manji što je itekako dobra matematika za potrošače. Na primer, preporuke za izgradnju energetski efikasne zgrade se svode na korišćenje prozora s koeficijentom U koji je manji od 1,40 W/m2K.

Pametna investicija u kvalitetan prozor doprinosi da lakše održavate i postižete temperaturu u prostoriji, pogotovo zimi. Takodje zvučna izolacija čini da imate preko potreban mir i tišinu u svom domu ili radnom okruženju.

Cena energetski efikasnih prozora

Troškovi energetski efikasnih prozora zavisi od brojnih faktora, uključujući ram materijala ( npr. drvo, aluminijum, PVC stolarija odnosno materijal), plus veličina i stil prozora. Takodje i sama veličina objekta, kuće, stana utiče na količinu potrebnog materijala pa samim tim i troškova.

Koliko u stvari novca mogu da uštedim?


Važi prosta, da ne kažemo, jednostavna kalkulacija. Ako je veća energetska efikasnost, na primer ugradnjom pvc prozora ili aluminujumskih prozora, manja je potrošnja energije za zagrevanje.
Dakle, ako se ugrade energetski efikasni prozori, bilo u privatnom objektu ili za poslovne namene, vlasnici i korisnici objekata će uštedu moći da vide već u prvim računima za potrošnju energije.
Iznos uštede korišćenjem štedljivih elemenata naravno, zavisi od veličine vašeg objekta, uslova spoljne sredine i vremena eksplatacije istih.

1 коментар:

  1. Stakla cine najvecu povrsinu prozora, pa kazu da na njih posebno treba obratiti paznju. Najveca razmena energije obavlja se preko stakla, zato je vazno da ono bude kvalitetno. Na nasem trzistu, najcesce se ugradjuju termoizolaciona stakla, ali ko je u prilici treba da bira niskoemisiona termoizolaciona stakla. Kod njih je prostor izmedju dva panela ispunjen argonom, sto pojacava izolaciona svojstva.
    Prozori zaista mogu da ustede mnogo energije i novca. Realno, jesu jedna od vecih investicija, ali ako se pametno ulozi, u kvalitetnu stolariju, vraca se visetruko.

    ОдговориИзбриши