ALUMINIJUMSKI ILI PVC PROZORI?
Vrste prozora u zavisnosti od materijala
Svakom od nas je vrlo bitno kakve prozore imamo na svom domu. Od kvaliteta prozora, i uopšte stolarije, zavisi potrošnja energenata za grejanje, zavisi estetika i kvalitet naših života. Postoje tri glavne grupe u zavisnosti od materijala koji se upotrebljava za proizvodnju profila prozora. Oni mogu biti izrađeni od aluminijuma, od plastične materije zvana vinila (PVC), ili od drveta.U sledećoj tabeli navedene su prednostiti i mane:
Drveni prozori polako gube od značaja, njihova upotreba se smanjuje, ali postoje zaljubljenici u drvo koji uošte ne gledaju mane istog, kojima nije teško struganje, bajcovanje i farbanje i koji mogu da podnesu malu promaju kada zaduva vetar.
Može se reći da su pravi konkurenti na tržištu prozori od aluminiuma i prozori od PVC-a.
Aluminijumski ili PVC prozori
Aluminjum kao materijal za prozore ima prednost u odnosu na PVC. Da podvučemo najvažnije:
- proces proizvodnje plastičnih vinilnih masa je toksičan usled oslobađana toksičnih materija.
- kada se stara PVC stolarija rashoduje (njihov vek je oko 30 godina) odlaganje je povezano sa teškoćama i opasnostima. Iako ima mišljenja da je njihova reciklaža laka, ali reciklira se vrlo malo PVC prozora pošto je teško razdvojiti komponente. Ne dolazi u obzir ni njihovo spaljivanje, zbog toksičnih materija.
- tokom godina PVC prozori gube svoju boju. Posebno je to primetno u krajevima gde ima više sunčevih dana, posle nekoliko godina prozori dobijaju žučkastu boju a pošto se ti prozori ne mogu prefarbati, oni deluju staro i ružno.
- popravke su komplikovane, a to otežava njiihovo održavanje.
Ekološka gradnja - „zeleni objekti“ i „zelena gradnja“
Prednosti aluminijumskih prozora su posebno primetne u tz. „zelenoj gradnji“. To je izgradnja koja je ekološka i energetski efikasna gde su objekti tako dizajnirani da pružaju što veću zaštitu zdravlja stanara, poboljšaju produktivnost i korišćenje prirodne energije, kao i ponovno korišćenje određenih materijal u cilju smanjivanje štetnog uticaja na životnu sredinu.
„Zelena gradnja dobija sve veće značenje u Evropi, SAD pa i kod nas. Propisi i standardi gradnje se prilagođavaju kako bi omogućili veći procenat zgrada i kuća koji se ovako grade.
Da bi se neki materijal smatrao ekološki prijateljskim, on mora da ima vrlo mali uticaj na životnu okolinu (takozvani ekološki otisak).
To se postiže upotrebom građevinskih materijala koji ne emituju CO2 i druge štetne gasove u atmosferu, za njihovu proizvodnju se ne troši mnogo energije, i koji mogu da se recikliraje. Upotrebom recikliranih materijala se smanjuje cena gradnje. To je još jedan plus za aluminijum pošto on može 100 % da se reciklira, praktično ne gubi svoju masu tokom obrade.
Umesto zaključka
Aluminijumski prozori imaju prednosti u odnosu na konkurenciju, ali su znatno skuplji. Oni mogu da postanu dostupni i za šire stanovništvo kad bi država prepoznala njihovu prednost, i na neki način, dali kroz jeftine kredite ili subvencije, pomogla ljudima da zamene dotrajalu stolariju i tako smanjili i svoje račune, a u isto vreme i doprineli unapređivanju energetske efikasnosti i smanjivanju zavisnosti od uvoznih energenata.
Ukoliko je tacno da je pvc stolarija toksicna onda alu stolarija nema cenu ili se treba vratiti na drvenu stolariju.
ОдговориИзбришиDobar i pregledan tabelarni prikaz prednosti i mana pvc, alu i drvne stolarije. Odluka o odabiru je svakako na svakome od nas. Zelenu gradnju kao i sve sto je vezano za ekolosku zastitu smatram da treba podrzati.
ОдговориИзбришиNazalost, cena je cesto presudan faktor kod ovakvih ulaganja. Ipak, treba raditi na podizanju ekoloske svesti kod ljudi, a i na drzavi je da nadje nacin da subvencionise takve projekte
ОдговориИзбришиSrbija ima najmanju energetsku efikasnost u Evropi. Korz prozore i slabu izolaciju nam odose kalorije. .Sva sreca da je struja josh jeftina, inace bi racuni bili bas predebeli
ОдговориИзбриши