Странице

субота, 10. март 2018.

Kondenzacija na prozorima


Vrlo često se dešava da se prozori iznutra zamagle, kao rezultat kondenzacije vodene pare koja se nalazi u vazduhu. Koliko god čistili i brisali stakla, vlažnost i para se uvek vraćaju.
Na pitanje kada se javlja kondenzacija - najkraći odgovor je: kada topli vazduh koji sadrži određeni procenat vlage dođe u dodir sa hladnijom površinom.

kondenzacija-na-prozorima


Staklo na prozorima ili balkonskim vratima predstavlja jednu od najhladnijih površina u kući, tako da se višak vlage kondenzuje upravo tamo.

Neko će reći da malo vodene pare na staklima nije veliki problem, i ne treba posebno da se brinemo, ali ukoliko se ona vrlo često ili (još gore) stalno javlja, može dovesti do većih problema kako što pojava plesni, buđi, trulenja i oštećenja na prozorima i zidovima. Vlaga u zatvorenim prostorijama je ne samo estetski nego može da bude i vrlo ozbiljan zdravstveni problem.


Razlozi za pojavu kondenzacije na prozorima


Prvo što vlasnik kuće ili stana gde se javlja kondenzacija treba da uradi, je da otkrije razlog za pojavu iste. Razlozi mogu da budu sledeći:

·         Sobne biljke – biljke oslobađaju veoma veliku količinu vodene pare koja može da zasiti vazduh u prostoriji, tako da je nije naodmet da se zimi kada krene grejna sezona one prebace u hodnik, garažu ili neku drugu prostoriju gde se ne provodi vreme i spava
kondenzacija-na-prozorima
kondenzacija na prozorima

·        Najviše vlage  se stvara u kuhinjama i kupatilima. Taj vazduh je vrlo bogat vodenom parom, i on mora da se izbaci iz prostorija  da li aspiratorima ili apsorberima vlage ili na neki drugi način. U kupatilima ukoliko nema mogućnosti za prirodnu ventilaciju, obavezno treba ugraditi ventilator ili instalaciju koja će odvoditi vlažan vazduh napolje.

·     Ukoliko u zgradi postoji centralna ventilacija (što je slučaj kod nekih savremenih pametnih zgrada, hotela, bolnica, trgovačkih centara, poslovnih zgrada itd., gde se prozori ne mogu otvoriti) potrebne su redovne kontrole i provere da li ventili, izvodna creva i druga instalacija pravilno obavljaju svoju funkciju

·         Ukoliko se vlažnost javlja kod dvostrukih i trostrukih prozora između staklenih panela, to je znak da je slab kvalitet zaptivanja istih. Taj se problem može rešiti samo zamenom staklenih panela ili (ukoliko nije moguće zameniti panele) zamenom celih prozora. Ukoliko se kvar otkrije u garantnom roku, onda je prodavac obavezan da reši problem o svom trošku.


 Kako protiv kondenzacije?


Postoje nekoliko prostih radnji koje ne iziskivaju velike troškove, a koje mogu uspešno neutralisati ili bar smanjiti kondenzaciju na prozorima:


Izolacija starih prozora


Borba protiv kodenzacija prozora može da se dobije tako što će se oni bolje izolovati. Ovo je najčešći slučaj kod stare gradnje gde su postavljeni prozori starije generacije koji su počeli da se krive, razlabavljuju, pucaju i oštećuju. Najbolje je promeniti sve prozore, ali ukoliko nemate uslova za to, ponekad je dovoljno postaviti gumenu ili plastificiranu zaptivnu traku koja neće propuštati vlažan vazduh i neće dozvoliti hlađenje unutrašnje površine stakla.

kondenzacija-na-prozorima

Povremena ventilacija i provetravanje


Savremena gradnja (koja osvećuje veliku pažnu izolaciji i energetskoj efikasnosti) je učinila dosta na poboljšavanju izolacionih karakteristika objekata i smanjivanju troškova za grejanje. Ali u veoma izolovanim stanovima dolazi i do jedne neželjene - topao vazduh u unutrašnjosti objekta koji je zasićen vodenom parom i drugim štetnim  gasovima  (CO, CO2, itd.) je jednostavno zarobljen. Ukoliko su prozori od PVC-a, koji zbog svog hemijskog sastava skoro uopšte ne propušta vodu i vazduh, ova je pojava izraženija. Dalje zadržavanje ovog vazduha u prostorijama je štetno, i on mora da se izbaci napolju povremenim provetravanjima i otvaranjem prozora.  


Završna reč

kondenzacija-na-prozorima
Buđ kao rezultat kondenzacije

Jasno je da je kondenzacija prozora štetna pojava koja može dovesti i do zdravstvenih  problema stanara, kao i do oštećenja stolarije, zidova, fasade, nameštaja i ostalih predmeta u prostorijama, a na kraju i do smanjivanja vrednosti nekretnine. Potrebno je učiniti sve što je potrebno kako bi se ona rešila u samom nastajanju kao i kasnijem eksploatacijom stambenih objekata.


Нема коментара:

Постави коментар