Странице

четвртак, 17. децембар 2020.

Kako sprečiti promaju


Ukoliko vam stolarija nezavisno da li je od aluminijuma, drveta ili PVC-a, zimi ne dihtuje dobro, onda ste na dobrom putu da platite velike račune za grejanje, a i pored toga da se ne ogrejete kako treba. Energetska efikasnost je postala veoma važna, ukoliko ne živite u novijoj zgradi koja ima energetski pasoš, moraćete sami da preuzmete neke korake. 


Kako da utvrdite da li vam stolarija propušta promaju?

To je jednostavniji deo priče - približite dim cigarete ili parče tanjeg papira do prozora ili vrata. Ukoliko se dim i papir pomeraju, onda imate problem. U ekstrmnijim slučajevima pomeraće vam se i zavese.


Kako da rešite problem propuštanja stolarije?


Ima nekoliko načina:


Zaptivne trake 


Najedostavnije je na prozore i vrata postaviti zaptivne trake

Postoje razne vrste zaptivnih traka u zavsnosti od vrste materijala od kog su izrađene – od silikona, od filca, od silikonske gume, postoje i penaste trake, itd.

Većina traka je samolepljiva i jednostavno se zalepe za štokove i krila prozora i vrata. Prodaju se u manjim i većim koturovima.

Prednosti su im što su jeft
ine i što ne morate da tražite majstore za njihovo postavljanje. 

Najveći nedostatak im je što ne traju dugo, najčešće samo jednu zimu, za sledeću morate ponovo da ih lepite.

Zaptivne trake od filca ne smeju da budu izložene na kišu ili vlagu, zato treba da se lepe samo sa unutrašnje strane.


Pre nego što postavite nove trake, sklonite stare i očistite površinu oko prozora. Ako stavljate traku od silikonske gume, očistite površinu toluenom ili ksilolom. Za lepljenje ovih traka  koristi se neutralni silikonski lepak.
 


zaptivna traka
Zaptivna traka


Kada odaberete zaptivnu traku koja vam najbolje odgovara, dobro izmerite dimenzije stolarije. Tu važi ona “tri puta meri, jednom seči”.



Rolne od prostirki ili tepiha


Ove rolne možete sami napraviti tako što ćete saviti tepih i staviti ga u cev od tkanine ili kartona. Stavljaju se na dnu vrata i prozora i sprečavaju prodor vazduha ispod vrata.


Rolne od prostirki

Metlice za vrata


To su četke od plastike, sunđera ili filca koje su preko konstrukcije od aluminijuma ili nerđajućeg čelika montirane na dnu vrata. Za potpun efekat najbolje ih je postaviti na svim vratima, i spoljašnim i unutrašnjim.

Nedostatak im je što mogu da oštete pod i tepih ukoliko nisu dobro postavljene.



Žaluzine, klasične roletne, zavese, tende i drveće



Možda ne izgleda tako, ali veliku efikasnost u sprečavanju promaje imaju roletne, kapci, tende, žaluzine, zavese, kao i drveće i biljke.

Time što blokiraju udarce hladnih vetrova i ulazak neželjenih sunčevih zraka oni pomažu u održavanju svežine tokom letnjih mesevci, kao i naglog hlađenje prostorija zimi.

Ukoliko u vašem kraju duvaju snažni vetrovi onda je naš savet da blizu prozora posadite zimzeleno drveće. Ono najbolje sprečava udarce vetrova.



Savremeni proizvodi


Folija za izolaciju prozora

Folija za prozore
Rastezanje fenom folije za prozor


Radi se o plastičnoj foliji kojom se prozori obmotaju sa unutrašnje 
strane. 

Ovakve folije još uvek nisu rasprostranjene kod nas, najviše se kupuju na Amazonu i ostalim on-line prodavnicama.

Da bi se folija bolje rastegla na prozoru i da bude bez nabora, koristi se fen.

Zato i pored dobrih rezultata u sprečavanju promaje, dosta vlasnika je ne voli zbog sprečavanja ulaska sunčeve svetlosti, i mutnog i “plastičnog” izgleda prozora.

Preporučujemo da ih prvo testirate na prozorima koje ne koristite često, pa ako ste zadovoljni postavite ih i na ostale.



Sačaste roletne


Saćaste roletne su takođe noviji proizvod na tržištu.

Radi se o specijalnim roletnama koje imaju specijalno dizajnirane nabore u kojima se zadržava vazduh, koji deluje izolaciono.

Ove roletne izgledaju veoma lepo, pomažu u održavanju prostorije hladnim leti i toplim zimi, a istovremeno omogućavaju nesmetan prolazak svetlosti (za razliku od folija).

Prodaju se u svim bojama i veličinama, a u zavisnosti od nabora postoje jednoslojne, dvoslojne i troslojne roletne. Troslojne imaju najveći izolacioni kapacitet.

Nabori mogu isto tako da budu u različitim veličinama. Veći nabori su energetski efikasniji zato što zadržavaju više vazduha, ali ne izgledaju dobro na manjim prozorima.


Sačaste roletne
Sačaste roletne

I na kraju...



Svi koji žive u košavskom području znaju šta znači kada stolarija ne dihtuje dobro. U ekstremnijim situacijama kada i po nekoliko nedelja duva veoma hladan vetar osećate se kao da živite na terasi, a ne u dobro ušuškanom stanu.

Zato ne samo da je poželjno, nego je nužno da preduzmete mere kako bi se odbranile od neprijatne promaje.

Nećemo otkriti rupu na saksiji ako savetujemo da kupite novu stolariju, ali ukoliko niste u stanju da to uradite, onda poslušajte ove naše ipak jeftinije trikove.

Barem do kupovine novih prozora






2 коментара:

  1. KOrisni saveti, ovde kad krene kosava... trebace ...

    ОдговориИзбриши
  2. Promaja, srpski neprijatelj broj 1!
    Šalu na stranu, nije naivno kad vam prozori ne dihtuju dobro. Košava je u stanju da vam izduva svu topotu iz stana.
    Koristan članak. Hvala :)

    ОдговориИзбриши