Veoma je važno da taj prostor dobije što je moguće više prirodne sunčeve svetlosti.
Ali prvo da vidimo zašto nam je toliko potrebna prirodna svetlost.
Uticaj prirodnog svetla
Uticaj na zdravlje
Medicina je više puta rekla - što više sunca, to smo zdraviji.
Naravno treba da pazimo da ne preteramo sa sunčanjem i da ne izgorimo.
Uticaj na naše mentalno zdravlje
Sigurno ste primetili kada je sunčan dan da se svi osećamo nekako veselije, produktivnije i sa više optimizma.
Naučno je dokazano da sunčeva svetlost pozitivno utiče na naše mentalno zdravlje, pomaže u smanjenju stresa i čini nas srećnijima. Pod uticajem sunca organizam luči “hormon sreće” seratonin koji izaziva osećaj zadovoljstva.
Ekonomičnost i ušteda energije za grejanje
Svetao stan je i topao stan. Što više sučeve svetlosti ulazi u prostorije to će one biti toplije, tražiće manje dogrejavanje i manju potrošnju energenata, a sa time će i računu za grejanje biti manji.
Nije nevažno i to da sa manjom potrošnjom uglja, drva, gasa ili koji već energens koristimo za zagrevanje, utičemo na veću energetsku efikasnost i manje zagađivanje naše životne sredine.
Povećanje vrednosti nekretnine
Kupci su spremni da plate više za stan ili kuću koja je svetlija, otvorenija i prostranija. Prirodna svetlost stvara i osećaj većeg prostora. To je psihološki momenat koji prodavac treba da iskoristi.
Zato, ako želite da prodate svoju nekretninu po većoj ceni, povećajte količinu sunčeve svetlosti u njoj.Agenti za nekretnine dobro znaju ove stvari i savetuju svoje klijente da razgrnu zavese, podignu roletne i puste svetlost u prostorije. Tako će stan da odiše pozitivnom energijom, da deljuje čistije i veselije.
Kako maksimizirati prirodno svetlo u našim domovima
Znajući sve koristi sunčeve svetlosti, postavlja se pitanje šta može da se učini kako bi u naše domove ulazilo što više prirodnog svetla?
Donosimo vam nekoliko saveta:
- Povećati veličinu prozora. Ako gradite ili renovirate kuću ili stan, onda planirajte što veće prozore. NIje slučajno što u Holandiji, nordijskim i ostalim severnim zemljama gde sunce nije izdašno kao u našim krajevima, ljudi postavljaju velike prozore, neretko od poda pa do tavana.
- Stavite roletne i venicijanere umesto teških kapaka na prozorima. Roletne vrše kontrolu količine sunčeve svetlosti koje ulazi u prostorije. Isto tako izbegavajte teške zavese, i umesto njih stavljajte laganije koje propuštaju više svetlosti
- Gde god možete postavite svetlarnike ili staklene zidove umesto zidova od betona i cigala, ovo je malo veće investicija ali svakako će vam se isplatiti.
- Postavite ogledala da odbijaju svetlost, na ovaj način dobijeta veću osvetljenost i veću površinu soba.
- Okrečite zidove svetlim bojama, svetle boje odbijaju svetlosne zrake, dok ih tamne upijaju. Birajte nameštaj u isto takvim bojama
Završna reč
Tako ćemo biti zdraviji, produktuvniji i veseliji.
I na kraju savet za freelensere: ako radite od kuće, na daljinu, pustite sunčevu svetlost da “okupa” vaš radni prostor, tako ćete posao da završite i brže i uspešnije.
U prostoriji gde radim nazalost nemam dovoljno sunceve svetlosti, ali sam zato stavila xenonlight stonu lampu :)
ОдговориИзбришиU potkrovlju je svetlost uvek izazov ukoliko ne volite krovne prozore. Ne volim nijednu opciju o kojoj moram previse da brinem, ali nemam neku ideju sta bi mogla biti alternativa
ОдговориИзбриши