Inače, profili ili ramovi koji se koriste za izradu prozora i vrata mogu da budu izrađeni od sledećih materijala:
PVC –a;
Drveta;
Metala (aluminijum, čelik, itd.);
O kakvom se to čudesnom materijalu radi?
Polivinil hlorid (poznat i po skraćenici PVC) je sintetički polimer koji se proizvodi iz nafte ili prirodnog gasa, putem - polimerizacije.
Ovaj proces se odvija na sledeći način:
1. faza - proizvodnja vinil hlorida (VCM). Ključna sirovina za dobijanje polivinil hlorida je vinil hlorid. On se dobija sintezom etilena i hlora.
- Etilen (C₂H₄) se dobija iz nafte ili iz prirodnog gasa;
- Hlor (Cl₂) se proizvodi elektrolizom soli (NaCl);
- Etilen i hlor reaguju u procesu poznatom kao hloriranje i dobija se molekul 1.2 - dihloretilen;
- dihloretilen se zatim zagreva (pirolizuje) i dehidrohloruje (gubi jedan molekul HCl) kako bi se stvorio vinil hlorid (VCM).
2. faza - polimerizacija vinil hlorida. VCM je monomer; da bi se dobio polivinil hlorid, on se polimerizuje pomoću hemijskog procesa koji se naziva polimerizacija. Na kraju ovog procesa dobija se praškasta supstanca – polivinil hlorid (PVC), u koju se dodaju razni aditivi - plastifikatori, stabilizatori, boje, itd.
3. faza – obrada i modifikacija PVC-a. Dobijena masa se dalje može oblikovati u razne proizvode kroz procese kao što su ekstrudiranje, kalupljenje ili presovanje. Sam materijal je veoma izdržljiv, trajan, otporan na UV zračenje, dostiže veliku energetsku efikasnost, nisku proizvodnu cenu, lako se obrađuje i održava, može i da se reciklira.
PVC se koristi za izradu različitih proizvoda - igračke, posuđe, vodovodne i kanalizacione cevi, izolacija električnih kablova, kućišta za kompjutere, pakovanja, itd. Za prozorske i vratne sisteme upotrebljava se u neplastifikovanom obliku (u PVC).
Struktura PVC profila
PVC profili koji se upotrebljavaju u savremenoj stolariji imaju šuplju unutrašnju strukturu, tj. podeljeni su u komore. Ove komore deluju kao vazdušni džepovi i imaju ulogu da poboljšaju toplotnu i zvučnu izolaciju, istovremeno smanjujući težinu prozora ili vrata (vazduh je veoma dobar izolator).
Da bi se gubitak toplote još više smanjio, u ove komore se utiskuje neki od plemenitih gasova, najčešće argon. Broj komora se kreće od 3 do 7. Veći broj komora utiče na bolju toplotnu i zvučnu izolaciju, ali smatra se da 5 komora ima najbolji balans između izolacionih performansi i cene.
Izolacione sposobnosti
Izolacione performanse se iskazuju preko koeficijenta prolaska toplote (Uw). Ovaj koeficijent prikazuje toplotne gubitke prilikom prolaska toplotnog zračenja kroz određeni materijal i izražava se u W/m²K. Što je vrednost niža, to je izolacija bolja. Savremeni PVC prozorski sistemi sa višekomornim profilima i dvostrukim ili trostrukim staklom imaju Uw vrednosti između 0.7 i 1.3 W/m²K, što je izuzetno malo.
Ne treba da se zaboravi ni akustična izolacija koja kod PVC ramova sa 5 komora iznosi do 45 decibela (dB).
Dimenzije PVC profila
Standardna širina PVC profila koji se koriste u stolariji varira od 60 mm do 90 mm. Širi profili omogućavaju veću dubinu komora, što poboljšava termičke performanse i omogućena je ugradnja trostrukog stakla. Nedostaci su veća cena, teži prozori i komplikovanija montaža, posebno ako su zidovi tanji.
Prema standardima, debljina spoljnog zida profila mora da bude najmanje 2.8 mm. Deblji zidovi komora poboljšavaju čvrstoću i otpornost na udarce, ali isto tako povaćavaju težinu, cenu i ponekad deluju premasivno.
Braon PVC ramovi. Izvor. Alessio Cesario. Pexels.com |
Dizajn PVC profila
PVC profili mogu da se izrađuju u skoro svim formama, veličinama i dizajnima. Mogu da budu pravougaoni, kvadratni, polukružni, kružni, trouglasti, da imaju ravne linije karakteristične za moderan dizajn ili zaobljene ivice za klasičniji izgled. Iako su najčešće beli, mogu da se farbaju u svim bojama, teksturama i završnim obradama uključujući i mogućnost imitacije drveta.
Ojačanja PVC profila
Da bi se još više povećala čvrstoća i stabilnost PVC profila, kao i da se smanje deformacije koje su prouzrokovane opterećenjem ili temperaturnim promenama, u unutrašnjost komora se postavljaju metalna ojačanja. Ova ojačanja u obliku poluge mogu da budu čelična (debljine od 1.5 mm do 3 mm) ili aluminijumska koja su lakša, ali jednako čvrsta.
Standardi i sertifikacija
Savremeni prozorski PVC ramovi se izrađuju u skladu sa nekoliko međunarodnih standarda:
ISO 9001 - označava da su prozorski PVC profili proizvedeni u skladu sa visokim standardima upravljanja kvalitetom;
LEED i BREEAM - standardi za održivu gradnju;
EN 12608 - evropski standard za PVC prozorske profile, koji definiše minimalne zahteve za kvalitet, čvrstoću, toplotne i zvučne karakteristike;
Završne reči
Zahvaljujući svojoj čvrstini, pouzdanosti, izdržljvosti, izolacionim performansama, mogućnostima prilagođavanja, jednostavnoj obradi, lakoći održavanja i veoma povoljnim proizvodnim cenama, PVC profili su veoma traženi za izradu prozora i vrata. Napredna rešenja i inovacije kao što su upotreba plemenitog gasa u komorama, dodatna ojačanja, kvalitetne zaptivke, Low-E staklo, i tako dalje, još više naglašavaju i unapređuju njihove karakteristike i svojstva.
Ukoliko razmišlajte o kupovini nove, i zameni stare neefikasne stolarije, za više informacija pogledajte sajt proizvođača stolarije.
Izvor naslovne slike: Wldemar, Pexels.com
Koliko korisnih informacijaaa... Moraću češće da posećujem ovaj blog. Hvala! :)
ОдговориИзбриши