Aluminijumska stolarija |
Održavanje aluminijumske stolarije je daleko lakše od održavanja drvene stolarije, ali ipak da bi se produžio njihov vek potrebno je da ono bude redovno i ispravno.
Pod održavanja aluminijumske stolarije podrazumevamo:
- Aluminijumska vrata ili ramovi od prozora treba isprati vodom iz creva da bi skinula površinska prljavština i prašina.
- Posle toga izribati vrata i ramove prozora, najbolje sa krpom natopljena rastvorom deterdženta ili nekog specijalnog sredstva za čišćenje aluminijuma.
- Izbrisati aluminiumske površine od odozgo nadole vlažnom krpom.
- Isprati čistom vodom.
Čišćenje unutrašnje strane
- Obrisati aluminijumske delove stolarije sa vlažnom krpom.
- Proći preko vrata i prozora krpom sa rastvorom deterdženta ili nekog sredstva za čišćenje aluminijuma
- Pokupiti preostalu vodu suvom krpom.
Čišćenje stakla
- Staklo se najbolje pere pomoću kože za pranje prozora natopljene čistom i toplom vodom ili alkoholom
- U slučaju potrebe u vodu se može staviti malo sredstva za brisanje stakla. Treba Izbegavati agresivna sredstva ili ona koja sadrže razređivače
- Na kraju se staklo glanca papirnatim ubrusom ili starom dobrom novinom
Poliranje aluminijumskih ramova
Ispolirani aluminijumski prozori ili vrata izgledaju vrlo lepo. Poliranje se vrši metlanom četkom i dosta vode. I dosta izgubljenog vremena. Aluminijum kao i svaki metal na vazduhu oksidira, što mu daje taman sjaj koji narušava njegov izgled. Savremeni da bi smanji oksidaciju koriste tehnologije plastificiranja i eloksaže. Eloksaža ili anodna oksidacija aluminijuma je površinska zaštita specifična za aluminijum. Debljina sloja koji se nanosi eloksažom je od 15 - 20 mikrona. Ovim procesom aluminijum dobija trajnu zaštitu od korozije i specifičnu metaliziranu boju. Eloksaža je ograničena na samo nekoliko različitih boja i to: prirodna boja aluminijuma, bronza od svetle do crne, boje inoxa od svetle do tamne, i zlatna boja.
Farbanje aluminijumske stolarije
Neki obožavaju prirodnu metalnu srebrenkastu boju aluminijumske stolarije, ali svaki čovek ima svoj ukus. A pošto o ukusima ne vredi raspravljati, proizvođači aluminijumske stolarije, moraju u svojoj ponudi da imaju i prozore i vrata u različitim bojama. Videlo smo da se eloksažom može dobiti stolarija u boji, ali ako smo ranije već kupili prozore i vrata u nekoj boji, a ne želimo više tu boju, možemo da je prefarbamo.
To se radi u tri koraka.
Prvi korak je priprema. Potrebno je temljno očistiti površinu prozora ili vrata, time se odstranjuje prašina i nečistoća. Najbolje je to uraditi toplom vodom i rastvorom nekog deterdženta. Posle toga preći čistom krpom, i na kraju oprati crevom. Tako spremljeni ramovi treba da se suše na vazduhi 48 sati. Staklo zaštititi krep trakom.
Drugi korak je nanošenje osnovne boje četkom od lateksa. Ako nemate vremena i želite da se prozori osuše što pre, osnovna se boja može razrediti razređivaćem u rastvoru 1 prema 4. Osnovna boja je važna zbog sprečavanje oksidacije i boljem prijanjanju akrilne boje, i treba da se suši oko 4 sati.
Treći i poslednji korak je premazivanje aluminijumskih površina akrilnom bojom pomoću četke od lateksa u onoj boji koja vam se sviđa. Najbolje je dvaput premazati, a između dva premazivanja treba proći oko dva sata.
Održavanje stolarije |
Zaključak
Aluminijumska stolarija duguje svoju veliku popularnost svojim superiornim svojstvima kao što su izdržlivost, izgled, trajnost i otpornosti na vremenske nepogode. Ali i pored toga nije svemoguća, i vrlo kvalitetni aluminijumski prozori i vrata od imaju svoj vek trajanja, i ako hoćemo taj vek da produžimo moramo ih redovno i ispravno održavati. Svakko da to traži i malo vremena.
Odlican tekst sa puno korisnih i detaljno objasnjenih postupaka kako odrzavati alu stolariju. Iako je ona sa prilicnom dugackim rokom trajanja, bez pravilnog odrzavanja nema ni dugotrajne alu stolarije.
ОдговориИзбришиAluminijumska stolarija je kvalitetna i dugotrajna, i laka za odrzavanje. Ali to ne znaci da je treba zapustiti, jer uz redovno odrzavanje povecava se njen vek trajanja i odrzava kvalitet. Ona ne zahteva neka specijalna sredstva i tretmane: meka krpa, topla voda i blagi deterdzent su sasvim dovoljni. Prozori su cesto spolja prljaviji, ali i iznutra se na njima nakupi prasine. Posebno se na kuhinjskim prozorima moze primetiti da se zamaste od isparavanja, pa ih treba i cesce prati.
ОдговориИзбришиSta uraditi sa aluminijumskim vratima koja su izgubila sjaj
ОдговориИзбришиŠta uraditi sa aluminjumskim vratima koja su izvašana?
ОдговориИзбриши