Странице

понедељак, 11. октобар 2021.

Saveti za bezbednost pri samostalnim radovima

Sve više ljudi kada se radi o raznim popravkama ili renoviranju kuće ili stanova, uzima stvari u svoje ruke. Popravke česme koja curi, otpušavanje zapušene kanalizacije, postavljanje LED plafonjerke, pregrađivanje terase, krečenje, gletovanje, rušenje zidova, it ostali sitniji ili krupniji zahvati sada ne čekaju majstore, nego sam vlasnik zapregne rukave i rešava ih.

Osim uštede na troškovima, samostalno saniranje kvara daje i onaj veoma lep osećaj uspeha.

A i dobre majstore je danas sve teže naći, ili su zauzeti ili su otišli da rade u neku drugu državu.

Ali samostalni radovi po kući imaju i svoju negativnu stranu. Ako vlasnik olako uđe u radove, a pre toga nije uradio istraživanje i dobre pripreme, može pretrepti veću štetu nego korist.

A što je i važnije, može se povrediti. I to veoma teško, zato bezbednost i sigurnost pri radu ne sme da se zaboravi i zanemari. Ako samouk majstor amater nije pažljiv, može da se desi da padne sa merdevina, da doživi strujni udar, da se udari i poseće..., da ne nabrajamo više.

U sledećem tekstu pogledaćemo najvažnije mere bezbednosti koje treba da se preduzimaju pri obavljanju raznih samostalnih radova u kući.




Osigurati uslove i mesto za rad


mere bezbednsoti pri radovima

Prva stvar na koju treba da obratite pažnju pri započinjanju uradi sam posla su nebezbedni radni uslovi.

Treba otkloniti sve potencijalne opasnosti kao na primer: ekseri koji vire iz daske na podu, labavi deo konstrukcije koji lako može da se otkači i da padne na nas, neispravne skele i merdevine, kablovi pod naponom koji vire iz zida i slično.

Posebno treba paziti na struju i električne aparate - bušilice, šlajferice, mešalice za beton, aparati za zavarivanje. Oni moraju da budu uzemljeni i ispravni. Ukoliko ih prvi put uzimate u ruke svakako morate prvo da pročitate njihova uputstva.


Alati

Veoma je važno da imate adekvatan alat.

Posedovanje odgovarajućeg alata ne samo što će omogućiti brže obavljanje posla, već će učiniti stvari sigurnijim i bezbednijim.

Ako niste sigurni kako da pravilno koristite alat, možete pitati prodavce u spacijalizovanim prodavnicama, prijatelja majstora, a možete da pogledate i video na YouTubeu.


Materijali


Kvalitetan i ispravan građevinski materijal je značajan i za uspešan završetak posla i za bezbednost radnika. Nekvalitetna i falš iverica ili šperploča može da pukne u toku rada i da vas povredi, gips ploča na spuštenom tavanu može da se sruši na vas, loše prozorsko staklo može da pukne, loša instalacija može da izazove požar, i tako dalje i tako dalje.

Kod kupovine je veoma bitno da barem malo poznajete problematiku. Nije dobro da glavni kriterijum pri kupovini bude cena i da birate samo najjeftinije materijale.

Ukoliko ne znate, nije sramota zatražiti pomoć od prodavca, majsotra ili nekog koji zna.


bezbednsot pri radu

Pravilno merenje

Veoma često greška od samo nekoliko milimetara može da pokvari posao.

Ne kaže se džaba “tri puta meri jednom seci”. Ako pogrešite prilikom merenja, možda ćete morati ponovo da kupujete materijal i da krenete ispočetka.



Građevinske dozvole

Za svaki projekat renoviranja je potrebno posedovati odgovarajuće građevinske i ostale dozvole. Ako hoćete na primer da rušite betonski zid kako bi napravili vrata, a niste sigurni da li je noseći, morate da pozovete statičare. Oni će tačno znati da li će moći da nastavite radove i da li ćete moći da dobijete dozvolu.

Ako niste obezbedili dozvolu može se desiti da dobijete kaznu i stopiranje projekta. To znači odlaganje i veći troškovi.


I na kraju...


Sigurnost je briga broj jedan pri započinjanju bilo kog samostalnog uradi sam projekta.

Kako biste bili sigurni i bezbedni prilikom odvijanja radova, odvojite malo vremena i znanja i dobro se pripremite.

Zapamtite da bezbednost nema alternative.


1 коментар: